Přejít na hlavní obsah

Studenti Muni vytvořili mobilní aplikaci pro brněnskou zoo

V mobilu návštěvníci najdou podrobný popis desítek druhů zvířat včetně zajímavostí i fotek.

V současné době nabízí aplikace informace o 73 druzích zvířat okolo hlavní prohlídkové trasy, celkem jich má postupně obsáhnout 130.

Jak asi přemýšlí divoká kočka a co si povídají rosomáci? Přiblížit zvířata žijící v brněnské zoologické zahradě dětem i dospělým se rozhodli studenti počítačové lingvistiky z Filozofické fakulty MU. Během roku a půl vytvořili mobilní aplikaci, v níž zájemci najdou podrobný popis desítek druhů zvířat a zároveň upozornění na aktuální události v zoo a komentovaná krmení. 

Aplikace s názvem Zoo Brno pro mobilní telefony se systémy AndroidiOS nenabízí jen suchá fakta o zvířatech, ale především specifické informace o obyvatelích expozic a jejich fotografie. „Doufám, že lidé díky tomu už nebudou míjet výběhy, kde zrovna není žádné zvíře,“ uvedla Dana Hlaváčková, která studenty na fakultě vede.

Nápad na aplikaci vznikl spontánně loni na jaře, když v zoo byli studenti na exkurzi. Návštěvníky totiž často kromě základního popisu zvířete u výběhu zajímalo také to, jak se konkrétní zvíře jmenuje, co má rádo nebo kde se nejčastěji ve své expozici schovává.

Novinku si návštěvníci zoo už vyzkoušet. Aplikace funguje buď na principu hledání v seznamu, nebo za pomoci QR kódů umístěných u výběhů. „V tuto chvíli máme u zvířat cedulku se základními informacemi, aplikace má ale poskytnout něco navíc. Do budoucna v ní chceme nabídnout i bonusy. U některých zvířat si například bude možné pustit zvuk a nebude chybět ani kvíz nebo lingvistické zajímavosti,“ doplnila mluvčí Zoo Brno Gabriela Tomíčková.

„Studenti psali texty kreativně, u každého zvířete vytvořili odbornější povídání pro dospělé a kratší a hravější pro děti. Dělali také korektury textů a překlady do angličtiny pro chystanou cizojazyčnou verzi,“ řekla Hlaváčková s tím, že aplikace vznikla v rámci předmětů zaměřených na praktické využití takzvané počítačové lingvistiky.

„Byla jsem asi čtyřikrát v zoo, abych se dozvěděla o zvířatech co nejvíc. Pak jsem se snažila rozlišit, co je zajímavé pro děti a co pro dospělé, a vymyslet příběh či rozhovor,“ uvedla studentka Běla Šebestová, která se na práci podílela. Její kolega Richard Holaj se pak s kreativními texty potýkal při překladu. „Bylo to hodně náročné, protože popisy jsou plné slovních hříček. Někdy jsme je bohužel museli vynechat nebo změnit,“ uvedl Holaj.

Na tvorbě aplikace se podílelo celkem 24 studentů. Aplikaci naprogramoval Marek Grác a design měl na starosti Kevin Scherrer.

V současné době nabízí aplikace informace o 73 druzích zvířat okolo hlavní prohlídkové trasy, celkem jich má postupně obsáhnout 130. Na vzniku aplikace se vedle jejich domovské fakulty podílelo také Centrum pro transfer technologií MU. Obě instituce poskytly peníze a podporu potřebnou pro uvedení aplikace do provozu.

Hlavní novinky