Přejít na hlavní obsah

Streetartový umělec Timo vystavuje v univerzitní Galerii Pitevna

V novém galerijním prostoru Masarykovy univerzity bude výstava přístupná až do 17. března.

S městem Brnem je spjatý už více než 20 let. Poetické, kriticky-angažované nebo prostě jen svébytné obrazy, nápisy a básně od streetartového umělce vystupujícího pod přezdívkou Timo se postupem času z brněnských Bohunic dostaly do celého města. Timovy trefně aranžované nápisy jako "Neboj" a "Během chůze" se staly téměř legendární. Teď jsou jeho díla k vidění i v galerii.

Timo, údajně absolvent Masarykovy univerzity, který ale nadále úspěšně skrývá svoji identitu, se rozhodl svoji v pořadí již druhou výstavu uspořádat v Galerii Pitevna, jež se nachází právě na jeho alma mater v budově na Komenského náměstí. Status nejen streetartisty, ale i galerijního umělce, potvrdil už svou první výstavou před několika lety.

Společenským rozměrem svých děl Timo navazuje na některé světové pouliční umělce, z nichž je snad nejznámějším britský Banksy. Přesto je ale specifický svým stylem, ve kterém se výrazně odráží kontext Česka a Brna.

Jeho současná výstava s názvem Když to pokazíš, tak se to dá kdykoliv opravit stojí na pomezí mezi ulicí a galerií, mezi kritikou a poetikou, aniž by ztrácela význam byť pro jedno ze zmíněných.

Vedle fotografií zarostlých fotbalových branek a sáčků zachycených ve křoví tak můžeme vidět i malby policistky nebo ornamentální průřezy, nenápadné subtilní popisky hned vedle některých děl, hlavu prezidenta Zemana s vlaječkami České republiky a Ruska navazující na smutnou socialistickou tradici a mnoho dalšího.

Ve strohém prostoru bývalé pitevny, kde galerie sídlí, navíc není zážitek z výstavy ničím rušen. Přes různorodost forem a témat jsou všechny vystavené exponáty zvláštním způsobem propojeny, jednak kontinuitou autorovy tvorby, jednak zvláštním nádechem Timovy osobnosti, kterou nemůžeme poznávat přímo, ale jen skrze jeho dílo.

Akce je přístupná veřejnosti od 22. února do 17. března vždy v pondělí až v pátek od 12 do 18 hodin.

Video z výstavy a rozhovor s Timem

Výstava Tima Když to pokazíš, tak se to dá kdykoliv opravit je k vidění v Galerii Pitevna už jen do pátku 17. března 2017. Autoři videa Hana Svobodová, Petr Marvan

Zveřejnil(a) Galerie Pitevna dne 15. březen 2017

Hlavní novinky