Přejít na hlavní obsah

Děkanem FSpS bude Zvonař. Chystá se hlavně na reakreditaci oborů

Dosavadní proděkan pro výzkum a šéf katedry kineziologie Martin Zvonař povede fakultu čtyři roky od ledna 2018.

Martin Zvonař

Nového děkana si dnes zvolil Akademický senát Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. Od začátku příštího roku se jím stane docent Martin Zvonař, současný šéf katedry kineziologie, proděkan pro vědu a výzkum a také odborník, jenž léta vede skupinu pracující na vývoji zdraví prospěšných stélek do bot a obuvi.

Posun do pozice děkana fakulty je podle Zvonaře logický krok, už nyní se na jejím vedení podílel a pomáhal vytvářet také strategie, jimiž se bude fakulta v následujících letech řídit.

„Fakulta sportovních studií by měla stát na kvalitních studijních programech a silném aplikovaném výzkumu, pro který má odborný i přístrojový potenciál. Za klíčové považuji v první fázi úspěšné zvládnutí reakreditací jednotlivých programů, které v mnohém napoví, kam bude dále fakulta směřovat,“ uvedl Zvonař, pro něhož dnes hlasovali všichni členové senátu.

V roli vedoucí osobnosti fakulty se chce Zvonař zaměřit na rozvoj vědy a propojování sportovního výzkumu s medicínou a přírodovědnými tématy, pro což nabízí bohunický kampus ideální příležitosti. Při svém představení mluvil o spolupráci s Centrem pro výzkum toxických látek v prostředí MU (Recetox) nebo Ceitecem.

Dotační programy do budoucna také nabízí příležitost vytvořit specializované výzkumné centrum kinantropologie, jehož vznik je základem pro to, aby se mohlo na fakultě dělat plošné testování fyzické zdatnosti populace. I to je úkol, který by na sebe fakulta v následujících letech ráda vzala.

V oblasti vzdělávání bude Zvonař podle svých slov usilovat o diverzifikaci studijní nabídky a kvalitní vzdělávání reflektující aktuální trendy. Fakultu čeká v souvislosti s novou institucionální akreditací postupně zaváděnou na celé univerzitě diskuse o oborech. Některé totiž v jiné podobě existují také na dalších fakultách a bude se nastavovat jejich budoucí fungování.

Zvonař hodlá usilovat i o vyšší míru internacionalizace, což by se mělo projevit na různých úrovních fungování. Nově by se měl také každý doktorand zapojit do výzkumu, což dříve nebylo pravidlem. Pokračovat by měla také jednání o nových sportovištích, do nichž se fakulta také zapojuje. Brzy by se měla v blízkosti kampusu začít stavět atletická hala a přáním fakulty je také podílet se na vybudování nového plaveckého bazénu.

Martin Zvonař vystřídá ve funkci současného děkana, kinantropologa a specialistu na lední hokej Jiřího Nykodýma, který již po dvou funkčních obdobích nemohl znovu kandidovat. Nykodýmův mandát končí s tímto kalendářním rokem. Zvonaře musí ještě do funkce oficiálně jmenovat rektor Mikuláš Bek. Už při představení kandidáta ovšem uvedl, že se podle něj jedná o dobrou volbu.

Hlavní novinky