Přejít na hlavní obsah

Na Festivalu vědy se představí výzkumníci z Muni. Naučí rýžovat zlato

Akce pořádaná Hvězdárnou a planetáriem Brno se odehraje 8. a 9. září na Dopravním hřišti Riviéra.

Odborníci z ústavu geologických věd návštěvníky naučí, jak se rýžuje zlato, a u předmětů běžné denní potřeby ukážou, z čeho jsou vlastně vyrobeny.

Představit vědu a vědecké bádání v nespočtu oborů a ze všech možných úhlů pohledu a ukázat, jaké dopady může mít výzkum na běžný život lidí. To je cíl Festivalu vědy s ABB, který už několik let pořádá Hvězdárna a planetárium Brno a jehož další ročník se odehraje 8. a 9. září na Dopravním hřišti Riviéra. Program budou spoluvytvářet i vědci Masarykovy univerzity, kteří představí třeba techniku rýžování zlata nebo výrobu slunečních hodin. Vstup je zdarma.

Festival se kvůli vysokému zájmu Brňanů letos přesunul z Kraví hory na Dopravní hřiště Riviéra, kde během pátku a soboty přivítá tisíce návštěvníků. Těm představí obory svého bádání také vědci z Přírodovědecké a Lékařské fakulty MU.

Ústav teoretické fyziky a astrofyziky nabídne možnost pozorovat Slunce, vyrobit si jeho model či model slunečních hodin. Děti se naučí rozpoznávat sluneční skvrny či granulace a mohou si vyrobit a odpálit svou raketu.

Zástupci Bioskopu, jenž se na Masarykově univerzitě věnuje pořádání interaktivních vědeckých kurzů pro děti, nechají návštěvníky v praxi vyzkoušet, jak vypadá pohyb pod vlivem alkoholu. Za pomoci speciálních brýlí budou mít za úkol projít slalomovou dráhu.

Vědci z ústavu geologických věd zase návštěvníky naučí, jak se rýžuje zlato, a u předmětů běžné denní potřeby ukážou, z čeho jsou vlastně vyrobeny. Odborníci z lékařské fakulty se zaměří na výživu a seznámí veřejnost s nutriční terapií a metodami vedoucími ke správné výživě.

Kromě vědců z Masarykovy univerzity se na akci představí i další odborníci například z Akademie věd, Vida! science centra, Technického muzea či dalších brněnských vysokých škol. Kromě samotných stánků s pokusy a vědeckými atrakcemi čeká návštěvníky také Divadlo vědy, které se bude odehrávat v obou dnech od devíti hodin ráno v přistaveném stanu pro 250 lidí. Budou se vždy střídat vystoupení Chemické fakulty VUT a Vida! science centra s elektromagnetickou show a vystoupením na téma „Chemie je život! Život je chemie!“.

Společnost ABB představí na akci robota YuMi, který dokáže spolupracovat s lidmi, dále Microsoft HoloLens, brýle pro virtuální realitu, a takzvaný Collaboration Table, moderní manažerský nástroj, který automaticky sbírá data z různých zdrojů, a to data historická i aktuální v reálném čase, přičemž interaktivní 3D KPI aplikace pak intuitivně zobrazuje klíčové informace.

Akce se můžete zúčastnit v obou dnech do 18 hodin a všechny součásti programu jsou zdarma.

Hlavní novinky