Přejít na hlavní obsah

Masarykova univerzita poskočila v žebříčku Times Higher Education

V ukazateli počtu citací na akademického pracovníka obsadila Muni v rámci Česka první příčku.

Naší největší slabinou je stále vysoký počet studentů na jednoho učitele, i když se i v tomto parametru v posledních pěti letech výrazně zlepšujeme, uvedl k letošnímu hodnocení rektor Mikuláš Bek.

Masarykova univerzita si polepšila v mezinárodním hodnocení vysokých škol. V prestižním žebříčku Times Higher Education se umístila na 501. až 600. pozici, zatímco v minulém roce byla zařazena do skupiny na 601. až 800. místě. Muni se tak letos stala druhou nejlépe hodnocenou univerzitou v Česku za Univerzitou Karlovou.

Žebříček Times Higher Education zveřejňuje tisíc nejlepších světových univerzit a letos se v něm umístilo 13 českých institucí. První místa ovládají instituce z Velké Británie a Spojených států amerických.

„Univerzita plní svůj strategický cíl a zlepšuje své postavení v mezinárodních žebříčcích. Nedávno postoupila také v druhém nejrespektovanějším žebříčku Quacquarelli Symonds (QS) o padesát míst vzhůru na 551. až 600. místo. Ve vědě mezi českými vysokými školami v ukazateli počtu citací na akademického pracovníka obsadila naše univerzita dokonce první příčku. Naší největší slabinou je však stále vysoký počet studentů na jednoho učitele, i když se i v tomto parametru v posledních pěti letech výrazně zlepšujeme,“ uvedl k letošnímu hodnocení rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Zdůraznil, že pro další postup v mezinárodním hodnocení potřebují vysoké školy kromě vlastní práce také lepší financování. „V současné diskusi o státním rozpočtu je naší prioritou zvýšení financování na jednoho studenta. To je cesta ke kvalitě a mezi vyšší patra světové elity,“ dodal rektor.

Mezinárodní žebříčky svým hodnocením pokrývají pouze špičku světových univerzit. Jak vyplývá ze zprávy společnosti Quacquarelli Symonds, při odhadovaném globálním počtu 26 tisíc vysokoškolských institucí se Masarykova univerzita svým výkonem řadí mezi dvě procenta nejlepších univerzit světa.

Hlavní novinky