Přejít na hlavní obsah

Noc vědců na Muni bude ve znamení mobility

Na Masarykově univerzitě bude v pátek 6. října od 18:00 otevřeno pět vědeckých zón, které propojí autobus.

Pohyb na všechny způsoby je hlavním motivem letošní Noci vědců, která se odehraje v pátek 6. října od 18 hodin. Odborníci ze všech fakult a dalších pracovišť MU představí zájemcům například chůzi v mnoha podobách, pohyb v buňkách, pohyb zvířat, ale také ve virtuální realitě nebo v čase. Návštěvníci se během Noci vědců také dozví více informací o fungování vysokých škol a o tom, proč prosazovaly navýšení svých rozpočtů.

Letošní ročník akce s podtitulem Mobilita se bude odehrávat na pěti místech v rámci univerzity, která propojí speciální autobusová linka. Zájemci mohou zamířit do vědeckých zón v Univerzitním kampusu Bohunice, v Mendelově muzeu MU, na Filozofické fakultě MU v ulici Arna Nováka, do areálu Přírodovědecké fakulty MU v Kotlářské ulici a na Fakultu informatiky MU v Botanické ulici.

„Téma mobility se prolíná více než stovkou aktivit, které mohou lidé na univerzitních pracovištích vidět nebo si je přímo vyzkoušet. Zkusit si můžou třeba to, jak prochází virus buňkou nebo jak se mění pohyblivost ve stáří či s handicapem. Dozvědí se i to, jak cestují peníze,“ přiblížila koordinátorka akce Monika Mikulová.

Ekonomicko-technologická zóna
Na fakultě informatiky bude ekonomicko-technologická zóna, kde lidé najdou kromě zajímavostí ze světa internetu a počítačů také novinky z bezpečnostního výzkumu právnické fakulty, zajímavosti o fungování ekonomiky, které představí odborníci z ekonomicko-správní fakulty, nebo získají informace o bezpečném pohybu na internetu od pracovníků Ústavu výpočetní techniky.

Přírodovědná a humanitní zóna
V zóně přírodovědecké fakulty v Kotlářské ulici se mohou lidé těšit na cestu do pravěku, pohyb s mapou, ale také na určování kamenů nebo tradiční prohlídku skleníků botanické zahrady. V humanitní zóně na filozofické fakultě mohou zájemci zjistit, jaké to je být poutníkem, kam lze dojít s češtinou nebo se dozvědí od Centra jazykového vzdělávání informace o stěhování jazyků. Odborníci z fakulty sociálních studií budou zájemcům předávat zajímavosti o migraci nebo médiích. V Mendelově muzeu MU pak bude vedle noční prohlídky stálé expozice ještě VIDA! Science centrum představovat dopravní prostředky (ne)tradičně.

Zóna kampus a Mendelovo muzeum
Otevřou se také brány univerzitního kampusu v Bohunicích, kde se návštěvníci dozví od odborníků z lékařské, přírodovědecké a pedagogické fakulty a také od pracovníků z fakulty sportovních studií nejen o pohybu zvířat, rostlin, parazitů či buněk, ale také o tom, jak se pohybuje člověk. Senioři si mohou otestovat kondici a další zájemci si vyzkouší, jaký je pohyb ve stáří či s handicapem. Program nabídne také Ceitec MU nebo Knihovna univerzitního kampusu

Lepší dostupnost všech míst na Masarykově univerzitě, která budou při Noci vědců přístupná, zajistí speciální bezplatná autobusová linka. Ta bude jezdit po půlhodině a bude mít pět zastávek v blízkosti jednotlivých vědeckých zón. Podrobný program a další informace jsou dostupné na www.noc-vedcu.muni.cz.

Podívejte se, jak se dělá věda na Muni


Hlavní novinky