Přejít na hlavní obsah

Noc vědců na vlastní kůži: Od mýtů o migraci po virtuální realitu

Jak to vypadá, když se na jednu noc otevře Masarykova univerzita pro veřejnost.

Jak si dělá cestu žhavé magma? Na přírodovědecké fakultě ukázali i výbuch sopky.

Na šest tisíc lidí si nenechalo ujít páteční Noc vědců na Masarykově univerzitě. Na pěti místech se představilo všech devět fakult a další výzkumná pracoviště Muni, všichni se zastřešujícím tématem mobilita. Po šest hodin se tak prostory, kde jindy poklidně probíhá bádání a výuka, otřásaly pod náporem návštěvníků. Tady je ochutnávka toho, jak to vypadalo.

Humanitní zóna: Od stěhovavých historiků po eye-tracking

Vědecká humanitní zóna vznikla v prostorách filozofické fakulty. Program tam společně s jejími výzkumníky tvořili také ti z fakulty sociálních studií a centra jazykového vzdělávání. Hned ve foyer na Arna Nováka se pravidelně střídala vystoupení flamenca a řecké kapely, o patro výš už ale na návštěvníky čekaly úkoly.

Cesta do hlubin archivů knihovny filozofické fakulty.

Kdo úspěšně prošel simulovaným vzdělávacím procesem až k maturitě, dokázal si vzpomenout na střípky z Odysseova putování nebo správně identifikoval pohádky podle netypických ilustrací, získal za poskládanou hrací kartu odměnu.

Odborníci v Hume labu nabízeli možnost projít se s eye-trackingovými brýlemi, které snímají pohyb očí a získaná data pak mohou výzkumníci využívat třeba k předpovídání chování řidičů.

V laboratoři Hume lab na filozofické fakultě odborníci pracují mimo jiné s technologií, která sleduje pohyb očí.

Ten, kdo se stihl přesunout také do budovy na Veveří 28, mohl si společně se studenty semináře dějin umění vyzkoušet stoupání s těžkou krosnou na zádech nebo si od Ivana Folettiho poslechnout vyprávění o stěhovavých historicích umění i s fotkami a videem z jejich výpravy.

Ve vyšších patrech rozbila tábor fakulta sociálních studií. Sociologové třeba za pomoci interaktivní hry vyvraceli mýty o migrační vlně, žurnalisté nechali nahlédnout do rozhlasové redakce Radia R a studenti sociální práce na několika aktivitách simulovali, jak probíhá jejich práce s klienty.

Přírodovědná zóna: Od rýžování zlata po krutou pravděpodobnost

Mezi jednotlivými stanovišti Noci vědců jezdil v pravidelných intervalech speciální autobus, k přesunu na přírodovědeckou fakultu v ulici Kotlářská ho ale ani nebylo potřeba. Program v celém tamějším areálu byl také velice bohatý. Kdo ho chtěl absolvovat celý, musel projít osm budov plus skleníky botanické zahrady.

Geografové vysvětlovali, jak vlastně funguje GPS, zkoušeli znalosti návštěvníků o Česku nebo třeba ukázali, co všechno se dá zjistit z obyčejného sčítání lidu.

Návštěvníci pavilonu geologů si mohli osahat i kosterní pozůstatky pravěkých zvířat.

Program se kromě budov odehrával i venku. Tam si hlavně děti mohly vyzkoušet rýžovat zlato nebo si osahat kosterní nálezy a sami si kousek historie vytáhnout z hlíny a patřičně ho ošetřit.

Studenti ústavu matematiky a statistiky si připravili pravděpodobnostní hru, jejímž cílem bylo postřílet všechny své soupeře, to se však dělo prostřednictvím hrací kostky, která náhodně rozhodovala o osudu hráčů.

V neposlední řadě mohli návštěvníci Noci vědců vyrazit také na noční prohlídku botanické zahrady. Taková možnost se naskytne vždy jen dvakrát ročně.

Ekonomicko-technologická zóna: Od kyberbezpečnosti po ovládání přístrojů myslí

Další zóna vznikla na fakultě informatiky a kromě ajťáků ji vytvořili také výzkumníci ekonomicko-správní fakulty a právnické fakulty. Hned v atriu se usídlila Robotárna a nabídla možnost ovládnout vlastního robota.

Lidé nahlédli do systému, ve kterém se odehrává monitoring univerzitní sítě a jeho obrana před hackery.

Experti z kybernetického polygonu radili, jak zvýšit vlastní bezpečnost na internetu a každý si dokonce mohl otestovat, jestli heslo třeba k jeho e-mailu neuniklo někam na internet nebo k hackerům. Ten, kdo podobně jako autor toho článku zjistil, že ano, si ho aspoň mohl ihned změnit, a zamezit tak nevratným škodám.

To ale není vše. Návštěvníci také mohli nahlédnout do systému, ve kterém se odehrává monitoring univerzitní sítě a jeho obrana před narušiteli, nebo si sami vyzkoušet hackování.

Ekonomové zaujali skoro kilovým balíkem znehodnocených bankovek v hodnotě milionu korun, který si každý mohl vzít do ruky. Věděli jste třeba, že nejvíce bankovek se vyřadí a znehodnotí vlivem znečištění na Ostravsku a rozdíl oproti zbytku republiky je poměrně velký?

Nebyli bychom na fakultě informatiky, kdyby tady prim nehrály počítače. V laboratoři interakce člověka s počítačem si každý mohl vyzkoušet hru na hádání slov proti počítači nebo si na papíře ojasnit, na jakém principu podobné systémy fungují. Řeč přišla i na kryptoměny nebo 3D sken a 3D tisk. S jeho pomocí je totiž možné tisknout dokonalé busty lidských tváří.

Lidé si zkusili, jaké to je ponořit se do virtuální reality.

Prakticky nepřetržitě měli vědci plnou laboratoř věnující se virtuálním světům. Nejenže nabízela možnost ponořit se do virtuální reality a hrát si třeba se čtyřnohým mazlíčkem, ukázala také, jak efektivně umí snímat mozkové vlny nebo převést pohyb herce na plátno a přidat mu úplně jinou podobu. Každý tak mohl pouhou myšlenkou vyhodit do povětří barel s benzínem nebo naopak povznést do vzduchu mýdlovou bublinu.

Další velká část programu Noci vědců na Masarykově univerzitě se odehrávala v areálu bohunického kampusu a v Mendelově muzeu MU. O půlnoci se pak domů skoro určitě vracely zástupy budoucích výzkumníků nebo nových fanoušků vědy.

Podívejte se na video o vědě na Muni


Hlavní novinky