Přejít na hlavní obsah

Profesionalita, partnerství a úcta k zaměstnancům

AnotaceGirstlovaJednou z účastnic konference Konkurenceschopnost podniků byla také Ing. Olga Girstlová (1960), spoluzakladatelka a v současnosti viceprezidentka brněnské firmy Gity a.s. Byla oceněna jako Vynikající podnikatelka-manažerka roku 1995, jako první Češka získala v roce 1999 ocenění Vedoucí podnikatel světa a umístila se v anketě Top 100 firem ČR.

Vaše přednáška se věnovala problematice podnikání v globálním světě. V čem je takové podnikání specifické?
Podnikání v globální ekonomice znamená pro daného podnikatele propojení několika úrovní rozhodování. Podnikatel potřebuje znát strategii země, regionu nebo města, v němž se pohybuje. Pokud je moudrý, tak se rozhlédne také po celém světě a porovná si podmínky vnějšího prostředí, kde je pro něho nejvýhodnější začít podnikat. Proto se v poslední době také objevil trend, že mladé české firmy zakládají podniky v USA, protože právě tam rozeznaly určitý potenciál, který je pro ně výhodný.

Globalizace je proces, který je často zatracován i vyzdvihován. Myslíte si že je to spíše hrozba, nebo příležitost?
Všechno má dvě stránky. Já proces globalizace vnímám jako příležitost. Ale na druhou stranu je nutné si uvědomit, že samozřejmě s ní přichází i určitá hrozba, proti které je třeba si vytvořit účinná opatření. To znamená, smířit se s tím, že tady tento proces je a najít si v takovém světě svou cestu. Být ve svém podnikání konkurenceschopný, mít stále na mysli, že nabídka výrobků či služeb, které poskytneme svým zákazníkům, musí být rychlá, kvalitní a cenově konkurenceschopná.

Image
„V poslední době se objevil trend, že mladé české firmy zakládají podniky v USA, protože právě tam rozeznaly určitý potenciál, který je pro ně výhodný,“ říká Olga Girstlová. Foto: Ivana Rusková.

Vám se podařilo skloubit úspěšnou podnikatelskou kariéru a rodinu. Jak jste toho dosáhla?
To je otázka, o které se v dnešní době hodně diskutuje. Z ženského hlediska je důležité, aby se dívka či mladá žena rozhodla, co si v životě přeje. A pokud se rozhodne, že chce mít děti a rodinu a přitom jí jde také o profesní seberealizaci, je nutné si uvědomit, že to bude znamenat vysokou dávku odvahy, trpělivosti, empatie a schopnosti být disciplinovaná a organizovaná. Druhou nezbytně nutnou podmínkou je dohodnout se se svým partnerem, že oba dva tento rodinný model budou sdílet. Pokud se žena se svým partnerem nedomluví dopředu a nedohodnou se, tak je rodina, kterou spolu založí, ohrožena. Je důležité si společně ujasnit své životní priority a vzájemnou podporu, kterou od sebe očekávají.

Mezi jinými oceněními jste byla označena jako jedna z Top 100 zaměstnavatelů. V čem je váš přístup výjimečný?
Já si myslím, že není výjimečný. Uplatňujeme několik principů. První je profesionalita našich zaměstnanců. Dále je to pak partnerství, respekt a úcta k zaměstnancům. Důležitá je i důvěra zaměstnanců k zaměstnavateli. Proto jako zaměstnavatel musíte trvat na tom, že to, co říkáte, pak vždy i uděláte, a zaměstnanci tak vědí, že vám mohou věřit.

Hlavní novinky