Přejít na hlavní obsah

Masarykova univerzita bodovala v oborových žebříčcích Times Higher Education

Muni se ve dvou zveřejněných hodnoceních pro oblast přírodních věd a medicíny umístila na 301. až 400. pozici na světě.

Hned ve třech z deseti dosud zveřejněných oborových žebříčků společnosti Times Higher Education (THE): „World University Rankings 2018 by subject“ bodovala Masarykova univerzita. Ve dvou ve středu zveřejněných hodnoceních pro oblast přírodních věd a medicíny se umístila na 301. až 400. pozici. Stejné umístění pak získala i v žebříčku porovnávajícím výsledky pro oblast umění a humanitních věd, který byl zveřejněn v září.

„Pro Masarykovu univerzitu je to dobrá zpráva a potvrzení toho, že některá opatření, zejména ta, která se týkají vědy, začínají zabírat. Osobně mám radost ze zvýšení citačního dopadu řady našich publikací, které má vliv na celkovou reputaci výzkumu. O našich výsledcích a možná i o podmínkách, které se snažíme připravit vědcům, se začíná v zahraničí vědět,“ řekl prorektor pro vědu Masarykovy univerzity Petr Dvořák.

Kromě Muni se v letošních oborových žebříčcích prosadila z českých škol také Univerzita Karlova, která v oblasti umění a humanitních věd obsadila 201. až 250. pozici a v oblasti přírodních věd a medicíny má pak stejné umístění jako MU. V přírodních vědách a medicíně bodovala i Univerzita Palackého, která se v obou oblastech dostala do páté stovky.

Oborové hodnocení zveřejňuje společnost THE od roku 2010. „Získat umístění, či spíše znát svou pozici v těchto oborových žebříčcích bylo ještě do loňského roku velmi obtížné. Od roku 2010 bylo zveřejňováno pouze nejlepších 50, od roku 2013 nejlepších 100 institucí a letos je to v některých oblastech i prvních 500, což otevřelo reálnější šance pro české školy ve světové konkurenci,“ uvedla ředitelka pro strategii Masarykovy univerzity Šárka Řehořová. Až do loňského roku se v tomto oborovém hodnocení i proto žádná česká vysoká škola neobjevila.

Oborové žebříčky THE jsou založeny na stejných kritériích jako hlavní žebříček THE World University Rankings, liší se však jejich váha na výsledné hodnocení, a to i napříč jednotlivými obory. Letos probíhalo hodnocení v celkem jedenácti oblastech, z nichž poslední, a to oblast fyzikálních věd, bude zveřejněna koncem listopadu.

Hlavní novinky