Přejít na hlavní obsah

Na českou antarktickou stanici vyjede rekordně velká expedice

Přelomové bude také složení výpravy. Polovinu tvoří ženy, které začínají mezi mladými vědci převládat. 

Ve výpravě budou nejen odborníci z Masarykovy univerzity (na fotce), ale také z Univerzity Karlovy a dvě vědkyně z Istanbul Technical University.

Zatímco loňská výprava na antarktickou vědeckou stanici Masarykovy univerzity byla skromnější, letos se na základnu Johanna Gregora Mendela vypraví na konci prosince rekordních 19 vědců. Expedice bude přelomová nejen co do počtu účastníků, ale také v jejich složení. Devět členů totiž tvoří ženy.

„Sestava odráží situaci, kdy mezi studenty i mladými vědci začínají převládat ženy,“ podotkl vedoucí antarktického projektu Daniel Nývlt a doplnil, že v expedici bude historicky nejvíc také doktorandů.

Na stanici, která je umístěná na ostrově Jamese Rosse v blízkosti Antarktického poloostrova, budou odborníci pokračovat ve výzkumech z předchozích let, zaměří se ale na nová prostředí a organismy.

„Například mikrobiologové se budou kromě bakterií soustředit také na výzkum hub. Algologové se zase zaměří na výzkum rozsivek, což jsou jednobuněčné organismy hojné v půdě a na smáčených stěnách,“ přiblížil některé projekty Nývlt.

Pokračovat bude dlouhodobé sledování změn místních ledovců, měření vlastností permafrostu a jeho rozmrzající vrstvy nebo testování simulovaných dopadů změny klimatu na nižší rostliny.

Ve výpravě budou nejen odborníci z Masarykovy univerzity, ale také z Univerzity Karlovy a dvě vědkyně z Istanbul Technical University. „Jsou to geoložky, které se zajímají o geochemii vulkanických hornin a využily možnosti jet na naši stanici. Už loni jsme měli ve výpravě kolegu z Turecka, protože tamní antarktický program se v posledních letech hodně rozvíjí,“ doplnil Nývlt.

Kromě vědecké práce budou mít výzkumníci nově na starosti i testování výrobků, které by rády získaly novou ochrannou známku Testováno v Antarktidě, již uděluje Centrum pro transfer technologií MU. „Pro tuto sezonu máme tři pilotní projekty, jde o produkty dvou výrobců obuvi a jednoho výrobce termoprádla,“ řekl vedoucí expedice Pavel Kapler.

Stanice by se měla také rozšířit o další kontejner, který poslouží jako dílna a garáž pro čtyřkolky, které expedice využívá pro dopravu do vzdálenějších koutů ostrova. „Doufám, že se nám ho podaří na ostrov dopravit. Lze to jen za pomoci pontonu a kromě rozmrzlého moře potřebujeme také dobře odhadnout dobu přílivu, abychom mohli přistát, kontejner rychle vyložit a vytáhnout jej na břeh,“ popsal náročnost vyloďovací operace Kapler.

Letošní výprava se na vědeckou stanici dopraví chilským vojenským ledoborcem z přístavu Punta Arenas. Na místě by měli být členové expedice v polovině ledna a zůstanou téměř do konce března.

Hlavní novinky