Přejít na hlavní obsah

Poruchy příjmu potravy: Internet je dvousečná zbraň

Výzkum ukázal, že srovnávání se s nereálnými vzory na webu sice může být škodlivé, internet ale zároveň poskytuje řadu nástrojů, které mohou pomoci při léčbě.

Internet pomáhá lidem bojovat s nemocí v momentech, kdy se o ní stydí mluvit se svým okolím.

Proti vžitému přesvědčení, že internet u lidí primárně podporuje problémy spojené s poruchou příjmu potravy, se ve své nejnovější studii staví psychologové z Fakulty sociálních studií MU. Díky informacím získaným od nemocných i jejich lékařů ukazují, že sledování některých webů a srovnávání se s nereálnými vzory sice může být škodlivé, internet ale zároveň poskytuje řadu nástrojů, které mohou pomoci při léčbě.

Psychologové Masarykovy univerzity ve svém výzkumu mluvili s 30 ženami, které trpěly nebo trpí poruchou příjmu potravy, a s 30 odborníky (psychology, terapeuty a lékaři), do jejichž odbornosti nemoci spadají. Dosavadní výzkumy, které se v souvislosti s tématem dělaly, poukázaly hlavně na negativní důsledky používání internetu. Autoři výzkumu však zjistili, že používání technologií má pro nemocné i své pozitivní stránky. Záleží na motivaci, se kterou člověk na internet vstupuje, zda chce nemoc podporovat, nebo se léčit. Internet je spíš nástrojem pro dosažení aktuálních cílů nemocného člověka, než příčinou jeho problémů. Jeho používání může jak uškodit, tak i pomoci.

„Lidé trpící poruchami příjmu potravy jsou v online prostředí vystaveni tlaku informací ohledně toho, jak se správně chovat, jak by mělo vypadat jejich tělo, výživových doporučení i kulturnímu modelu krásy, zdraví a úspěchu. Problematické je také nekritické přijímání nekvalitních a neodborných informací o stravování. Na druhou stranu nemocní využívají internet k hledání informací podporujících léčbu a zdravějších vzorů. Pomáhá jim bojovat s nemocí v momentech, kdy se o ní stydí mluvit se svým okolím,“ sdělil David Šmahel, vedoucí vědeckého týmu.

Z rozhovorů vyplynulo, že nemocní shánějí na internetu tipy, jak svoji hmotnost snížit a také vzory jídelníčků. Internet však bývá také prvním místem, kam se obrací pro pomoc, když se rozhodnou se svojí nemocí bojovat. Odborné weby jim pomáhají vstoupit do kontaktu s lékaři a terapeuty a načerpat motivaci ke změně. Blogy nebo příběhy dříve nemocných jim také umožňují uvědomit si, že trpí stejným problémem.

Co mělo podle výzkumu na ženy trpící poruchou příjmu potravy negativní vliv, to jsou aplikace umožňující počítání kalorií a weby stanovující cíle hubnutí. Respondentky uváděly, že jim tyto nástroje pomohly snížit kalorický příjem, ale jejich užívání se stalo natolik častým, že se jejich kontrola změnila téměř v posedlost. Badatelé popsali ještě řadu dalších témat, které se u poruchy příjmu potravy v souvislosti s používáním digitálních technologií projevují. Celá zpráva je k dispozici na jejich webu.

Hlavní novinky