Přejít na hlavní obsah

Video: V Science slamu se utkají vědci z Masarykovy a Mendelovy univerzity

Šest výzkumníků ze dvou brněnských univerzit slavících 100 let změří své síly ve vědeckopopulární show.

Diváci dávají vědcům najevo, jestli porozuměli tomu, co říkají. A pak také v hlasování rozhodují o tom, kdo byl nejlepší.

Sté výročí vzniku dvou brněnských univerzit – Masarykovy a Mendelovy – připomene 5. března jubilejní 10. kolo soutěže Science slam. V brněnském SONO centru se představí šest vědců z obou institucí ve formátu, v němž výzkumníci před laickým publikem mluví o sobě a své práci jednoduše a zábavně.

Usilovat o přízeň diváků budou odborníci z obou univerzit v úterý 5. března od 19 hodin v SONO centru. Akce se bude živě přenášet také do Univerzitního kina Scala a na obě místa je vstup bezplatný, prostory SONO centra jsou už ale zaplněny.

V desátém kole Science slamu se představí za Masarykovu univerzitu historik umění Ivan Foletti, fyzik Tomáš Tyc a molekulární bioložka Julie Dobrovolná (dříve Bienertová Vašků). Za Mendelovu univerzitu to bude chemik a zároveň prorektor univerzity pro tvůrčí činnost Vojtěch Adam, dendrochronolog Michal Rybníček a Petr Sláma, který se zabývá fyziologií a genetickou u zvířat. Všichni se na chvíli stanou herci a v několika minutách publiku zprostředkují to nejzajímavější ze svého výzkumu.

Cílem akce je především pobavit, informovat a ukázat vědu v jiném světle. „Od Science slamu očekávám velkou nervozitu, zajímavou akci, novou zkušenost. Tato forma propagace je potřeba, věda by se měla popularizovat," uvedl prorektor pro tvůrčí činnost Mendelovy univerzity Vojtěch Adam.

Science slamy pořádá Masarykova univerzita už šestým rokem. „Již dříve jsme usilovali o vystupující z jiných univerzit a jsme rádi, že v roce významného jubilea se nám podařilo propojit dvě univerzity, které si shodně připomínají 100 let od svého vzniku, a zaujmout pro Science slam vědecké špičky obou institucí. Věřím, že se v budoucnu přidají i další brněnské vysoké školy, abychom mohli veřejnosti ukázat, co zajímavého se děje v jejich prostorách,“ řekla prorektorka pro vnější vztahy Masarykovy univerzity Hana Svatoňová.

Podívejte se na videa o vědcích z MUNI

5. řečník Science slamu 10: Ivan Foletti

Masarykova univerzita má na Science slamu 10 také zástupce humanitních oborů. Pan docent Ivan Foletti se zabývá historií umění. Vydává se po stopách minulosti a hledá porozumění pro současnost. I se svými studenty cestuje jedinečným způsobem - pěšky. Sám svůj zájem o minulost vysvěluje slovy: "Když se díváte dozadu, tak se učíte i hýbat dopředu a kolem sebe."

Zveřejnil(a) Science slam MUNI dne Sobota 2. března 2019
4. řečník Science slamu 10: Julie Dobrovolná

?Ve čtvrtém medailónku vám představujeme paní docentku Julii Dobrovolnou z Masarykova univerzita! Specializuje se na fyziologii, patofyziologii a adaptaci. Hlavním tématem jejího výzkumu je stres?, který ale vnímá pozitivně. Proč??Odpovědi najdete ve videu:▶️ #muni100 #mendelu100 #scienceslam

Zveřejnil(a) Science slam MUNI dne Úterý 26. února 2019
2. řečník Science slamu 10: Tomáš Tyc

?Druhým řečníkem Science Slam 10 je pan profesor Tomáš Tyc z Masarykova univerzita. Zavede nás do světa, kde se vše řídí podle fyzikálních zákonů. Fyzika ovlivňuje i náš vlastní pohled na svět.? A právě o optických jevech bude výstup pana profesora. Více se dozvíte v medailónku:

Zveřejnil(a) Science slam MUNI dne Pondělí 18. února 2019

Hlavní novinky