Přejít na hlavní obsah

Vědci hledají batolata do studie. Výsledky pomůžou léčbě ortopedických vad

Ve spolupráci s firmou Boty Hanák otestují experti z Fakulty sportovních studií MU novou dětskou obuv.

Nový výzkum aktuálně spouští vědci z Fakulty sportovních studií MU. Zaměřují se v něm na pomoc dětem s vrozenou ortopedickou vadou, takzvanou valgozitou kotníků. Vyvinuli už prototyp bot, který by měl projevy tohoto problému zmírnit. Aby se ale zjistilo, zda mají boty skutečně daný účinek, hledají nyní do studie zdravé děti i děti se zmíněnou diagnózou, které právě začínají dělat první kroky.

Vada, která postihuje pět až deset procent dětí, se standardně léčí intenzivním cvičením. Aby léčení pomohli, vyvinuli kinantropologové z Fakulty sportovních studií MU ve spolupráci s firmou Boty Hanák speciální obuv, která by měla svojí stavbou pomoct řešení problému výrazně urychlit. „Máme dva prototypy bot, které budou nosit zdravé děti i děti s diagnózou, abychom zmapovali účinek u obou skupin,“ uvedla Marta Gimunová, vedoucí výzkumu, s tím, že účast nemá pro děti žádná zdravotní rizika a měření je bezbolestné.

Rodiče obou skupin dětí se do studie mohou hlásit přes web prvni-kroky.tode.cz, kde je k dispozici registrační formulář a všechny informace. Vědci hledají padesát dětí s diagnózou a padesát dětí zdravých. Z každé skupiny bude vždy polovina nosit zdravotní obuv a polovina ne.

„Momentem, kdy by rodiče své dítě měli přihlásit, je chvíle, kdy se pouští do prvních samostatných kroků, typicky se pustí například nábytku, kterého se při pokusu o chůzi drží. Účast ve výzkumu obnáší tři měření v průběhu sedmi měsíců od prvních kroků dítěte, přičemž každé trvá asi 20 minut, a u poloviny účastníků zahrnuje také nošení testované obuvi,“ přiblížila Gimunová.

Měření se bude konat na Fakultě sportovních studií MU v areálu bohunického kampusu. Vypadá tak, že dítě se několikrát projde po měřicí desce, aby vědci zaznamenali přesné parametry jeho pohybu. Benefitem pro rodiče bude u dětí s diagnózou pomoc s řešením problému. Pro matky dětí bez diagnózy mají vědci nachystanou jako odměnu možnost bezplatného měření složení těla a výživového a pohybového poradenství, které může ženám po porodu vrátit se zpět do někdejší fyzické kondice.

Odborníci na lidskou chůzi z Fakulty sportovních studií MU spolupracují s obuvnickou firmou Josefa Hanáka už téměř deset let. Společně vytvořili nejdříve patentovanou stélku do bot a později i různé typy obuvi, které pomáhají odstraňovat vrozené problémy nebo ty, které si lidé způsobují špatným držením těla a nevhodným životním stylem. V minulosti se zaměřili už na nemocné cukrovkou nebo těhotné ženy, jejichž nohy trpí v důsledku nemoci nebo v druhém případě rychlým nabíráním na váze. Výzkum orientovaný na batolata je dalším pokračováním spolupráce.

Hlavní novinky