Přejít na hlavní obsah

Znáte fakta o klimatu? Získat je můžete na přednášce

Je letošní teplý leden důsledkem globální změny klimatu a je tato změna způsobená lidskou činností?

Mimo jiné na takové otázky můžou získat odpověď ti, kteří se ve čtvrtek 20. února vydají na debatu Fakta o klimatu do auly Přírodovědecké fakulty MU v areálu v Kotlářské ulici. Přednáška začíná v 17.30.

Nejen studenti, ale už dlouhou dobu i vědci bijí na poplach a tvrdí, že je nutné radikálně omezovat emise skleníkových plynů. Někteří lidé přesto stále popírají, že by se s klimatem vůbec něco dělo. Řada zástupců obou těchto skupin však často nezná odborná data a výzkumy, které se týkají vývoje klimatu na Zemi.

Co s jistotou o klimatickém systému víme, jaké jsou důkazy, že za jeho současnou proměnou stojí lidská činnost, jaký může být další vývoj a jak se dá či nedá ovlivnit? To na debatě rozeberou Ondřej PřibylaMarek Lahoda z Přírodovědecké fakulty MU, kteří jsou také součástí projektu faktaoklimatu.cz.

Projekt loni na jaře rozjela skupina akademiků, studentů i IT profesionálů, kteří se o téma zajímají a začali si sami dohledávat informace z původních vědeckých publikací a prokousávat se stovkami stran zpráv Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC). Rozhodli se pak předávat zjištěné informace dál, a to například přímo na demonstracích za klima, na svém webu a také na přednáškách.

„Když loni na jaře kolega Ondráš Přibyla obcházel účastníky stávek Fridays for Future a ptal se jich, co ví o tématu, kvůli kterému protestují, zjistil, že je toho bohužel docela málo. Na středních školách se toho totiž o změně klimatu většinou moc neučí. Začali jsme tedy dělat takzvané Pouliční akademie, kde jsme přímo na těchto akcích ukazovali lidem základní fakta a grafy, například o vývoji průměrné teploty, a diskutovali s nimi. Pak vznikl web, kde tyto informace může každý snadno najít, stáhnout a dále používat,“ uvedl jeden z přednášejících, Marek Lahoda.

Jedna z mnoha infografika ke stažení na webu faktaoklimatu.cz

Hlavním cílem projektu je snaha oprostit diskuze o klimatu, jeho změnách a možných opatřeních od různých emocí a zprostředkovat všem zájemcům srozumitelnou formou základní vědecká fakta o současné situaci. Přednášky pak lidé kolem této aktivity pořádají proto, aby se informace dostaly třeba i k těm, kteří běžně nevyužívají internet.

„Navíc v rámci diskuze získáváme zpětnou vazbu a zjišťujeme například, že mezi lidmi stále přetrvává řada mýtů, které už byly dávno vysvětlené, ale bohužel pořád kolují třeba na sociálních sítích. Mezi časté argumenty popírající vliv člověka patří třeba to, že za současné oteplování může vyšší sluneční aktivita, což ale není pravda. Intenzitu slunečního záření měříme družicemi zhruba 50 let a jsme schopní dopočítat několik století zpátky. Změny ve sluneční aktivitě nejsou tak výrazné, aby zapříčinily současné nebývale rychlé globální oteplování,“ podotkl Lahoda.

Jaké argumenty o vývoji klimatu jsou chybné či nepřesné a co naopak víme s jistotou, to se mohou zájemci dozvědět na čtvrteční přednášce a v následné diskuzi.

Hlavní novinky