Masarykova univerzita nabízí pro výzkum koronaviru své laboratoře zdarma

Čeští i zahraniční vědci, kteří se zabývají výzkumem souvisejícím s novým koronavirem, mohou využít zázemí center zaměřených na strukturní biologii.

Laboratoře nukleární magnetické rezonance CEITEC MU.

Čas je v boji s epidemií nového koronaviru SARS-CoV-2 jedním z nejdůležitějších faktorů. Velké výzkumné infrastruktury v České republice, jako je CEITEC Masarykovy univerzity, proto bezplatně a přednostně nabídly své přístrojové vybavení a odborníky pro výzkum vakcíny či léku. Čeští i zahraniční vědci, kteří se výzkumem souvisejícím s novým koronavirem a nemocí COVID-19 zabývají, takto mohou využít zázemí center zaměřených na strukturní biologii. Kapacity tak společně nabízí CEITEC Masarykovy univerzity a BIOCEV Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy.

„Aktuální pandemie ukazuje strategickou společenskou důležitost biologických věd a my jsme připraveni mimo jiné tím, že máme laboratoře na nejlepší mezinárodní úrovni,“ uvedl ředitel institutu CEITEC MU Jiří Nantl.

Obě zmíněná pracoviště mají k dispozici vybavení a odborníky, s jejichž pomocí lze studovat strukturu nového koronaviru a jeho interakci s okolím až na úrovni jednotlivých atomů.

„To má zcela zásadní význam pro nalezení vhodné terapie proti nové nemoci v podobě vakcíny nebo léku. Infrastruktura obou institucí má špičkové vybavení, které je unikátní ve středoevropském prostoru a může plně nahradit další evropská centra, která jsou kvůli šířící se pandemii uzavřená,“ uvedl Vladimír Sklenář z Masarykovy univerzity, který koordinuje využití laboratoří kryo-elektronové mikroskopie, difrakce rentgenového záření nebo nukleární magnetické rezonance v obou institucích v rámci České infrastruktury pro integrativní strukturní biologii (CIISB).

Od tohoto týdne je tak pro výzkumné týmy z České republiky i ze zahraničí otevřená speciální výzva, která umožňuje projektům zaměřeným na výzkum nového koronaviru rychlejší schválení a také přednostní přístup k potřebným přístrojům v laboratořích institutu CEITEC Masarykovy univerzity či BIOCEV.

„Přístrojovou kapacitu a práci našich odborníků budou mít výzkumníci zdarma, náklady měření pokryjí peníze od ministerstva školství,“ doplnil Sklenář s tím, že pracovat bude možné jen se zaslanými vzorky, protože s ohledem na přísné hygienické a bezpečnostní podmínky není možné do laboratoří externí výzkumníky přímo pouštět.

Česká infrastruktura pro integrativní strukturní biologii (CIISB) nabízí přístup k přístrojovým kapacitám a odborným zaměstnancům sdílených laboratoří výzkumného institutu CEITEC Masarykovy univerzity a Biologického a biomedicínského centra Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy (BIOCEV). Každoročně ji využívá přes 500 uživatelů z tuzemska i ze zahraničí, konkrétně v minulém roce posloužily laboratorní kapacity odborníkům ze čtrnácti evropských zemí a Mexika. CIISB je součástí evropské infrastruktury Instruct-ERIC, která sdružuje přední výzkumná centra v Evropě.

Pokud jste výzkumný pracovník a chcete požádat o prioritní přístup, předložte výzkumný návrh s názvem „COVID-19“ v názvu návrhu prostřednictvím online aplikačního systému ZDE. Více informací naleznete na webových stránkách CIISB ZDE.