Přejít na hlavní obsah

CEITEC Masarykovy univerzity začal testovat na koronavirus vzorky z nemocnice

Kvůli čekání na potřebné chemikálie vyvinuli odborníci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity také novou metodu izolace genetické informace viru.

Institut CEITEC Masarykovy univerzity začal dnes testovat vzorky lidí s podezřením na koronavirus, které se do jeho laboratoří dodávají z odběrových stanů Fakultní nemocnice Brno. Posílí tak testovací kapacitu v regionu až o stovky vzorků denně.

Přítomnost koronaviru v klinických vzorcích se analyzuje konkrétně v Centru molekulární medicíny CEITECU MU, které má akreditovanou zdravotnickou laboratoř zaměřenou na molekulárně-genetickou diagnostiku. Aby mohli začít, čekali odborníci vedení Borisem Tichým v uplynulých dnech na dodávku potřebných chemikálií pro izolaci virové RNA.

Právě izolace genetické informace viru je první krok k testování. Odborníci využívají sadu chemikálií pro zahubení viru a izolaci jeho genetické informace v podobě RNA, kterou se snaží v dodaných vzorcích pacientů detekovat. Pro izolaci virové RNA existují takzvané izolační kity, na něž se ale dlouho čeká, odborníci z CEITEC MU proto vyvinuli vlastní metodu izolace.

Přístroj pro takzvanou PCR analýzu, která se využívá k prokázání přítomnosti koronaviru ve vzorcích odebraných pacientům.

„O víkendu proběhlo paralelní testování osmdesáti vzorků z Fakultní nemocnice Brno za účelem ověření metodik, ve kterém byla úspěšně ověřena i metoda pro izolaci RNA vznikající ve spolupráci českých vědeckých institucí. Diagnostické vzorky od pacientů, kteří přicházejí k odběrům do odběrových stanů, budou ode dneška testovány v laboratořích Masarykovy univerzity. Tím naše univerzita účinně pomůže vytíženým pracovištím nemocnice,“ upřesnil Boris Tichý a zdůraznil, že výzkumné laboratoře nebudou přímo odebírat vzorky od obyvatel.

Univerzitní databáze pomůže řešit nedostatek chemikálií

Laboratoře určené pro testování na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 v celé České republice ale stále bojují s nedostatkem chemikálií. S řešením toho problému pomůže nová databáze vytvořená Masarykovou univerzitou. V databázi jsou laboratoře a firmy, které mohou nabídnout své zásoby chemikálií potřebných pro testování těm pracovištím, které pro to mají dostatek odborníků a potřebné přístroje.

„Naši iniciativu, která urychlí přesun chemikálií do míst, kde jsou na testování nachystáni odborníci a je k dispozici potřebné přístrojové vybavení, podporuje i Státní zdravotnický ústav, který koordinuje diagnostiku v celé České republice a na tvorbě databáze s námi úzce spolupracuje,“ uvedla prorektorka Masarykovy univerzity pro výzkum a doktorské studium Šárka Pospíšilová, která zároveň vede Centrum molekulární biologie a genové terapie Interní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty MU. Tato laboratoř se do testování koronaviru zapojila už před dvěma týdny.

Podívejte se na rozhovor s Borisem Tichým pro ČT24

Boris Tichý z institutu CEITEC MU komentuje novou metodu testování koronaviru

Boris Tichý z institutu CEITEC Masarykova univerzita komentoval pro ČT24 novou metodu izolace genetické informace koronaviru vyvinutou tuzemskými výzkumníky, díky které se vědci obejdou bez hůře dostupných chemikálií. Podrobnosti také zde: https://muni.cz/go/7ea153

Zveřejnil(a) Milujeme vědu dne Úterý 31. března 2020

Hlavní novinky