Přejít na hlavní obsah

Rostlinný genetik Říha vstoupil do prestižního klubu. Stal se členem EMBO

Karel Říha je vedle Mary O´Connell a Štěpánky Vaňáčové již třetím členem EMBO působícím na institutu CEITEC Masarykovy univerzity. 

Karel Říha

Novým členem uznávané Evropská asociace molekulární biologie (EMBO) se stal Karel Říha z institutu CEITEC MU. Organizace sídlící v německém Heidelbergu Říhovi oficiálně udělila členství jako jednomu z 63 předních vědců z celkem 25 zemí světa a jako uznání jeho pozoruhodné vědecké práce a úspěchů v oblasti věd o živé přírodě.

Karel Říha je vedle Mary O´ConnellŠtěpánky Vaňáčové již třetím členem EMBO působícím na institutu CEITEC. Letošní noví kandidáti byli stejně jako v předchozích letech voleni na základě vědecké excelence a průkopnického výzkumu a můžou se pochlubit širokou škálou úspěchů v oblasti vědy a výzkumu.

„Noví členové přispěli k úspěchu výzkumu v oblasti věd o živé přírodě v Evropě i po celém světě," uvedla ředitelka EMBO Maria Leptinová. „Jako členové organizace EMBO mohou pomoci formovat budoucnost světové vědy prostřednictvím našich aktivit, jako je podpora mladých talentovaných vědců, nebo sdružováním myšlenek a vytvářením mezinárodního prostředí, které je příznivé pro vynikající vědu.“

EMBO má v současnosti 14 aktivních českých členů, přičemž devět jich pracovně působí přímo v Česku a tři právě v institutu CEITEC.

Nový český zástupce Karel Říha vystudoval molekulární biologii a genetiku na Masarykově univerzitě v Brně, poté strávil 15 let na vědeckých institucích v Rakousku a USA. V institutu CEITEC Masarykovy univerzity působí od roku 2014 jako vedoucí výzkumné skupiny a zástupce ředitele pro vědu. Jeho odborná práce se zaměřuje na pochopení molekulárních a buněčných procesů, které se uplatňují při tvorbě zárodečné dráhy rostlin, a studuje také mechanismy podílející se na stabilitě genomu. Vedle Masarykovy univerzity vyučuje také na Vídeňské univerzitě.

O tom, v čem podle něj spočívá kouzlo genetické modifikace rostlin a proč právě teď nastala zlatá éra biologie, se Karel Říha nedávno rozpovídal v rozhovoru pro Magazín M.

Hlavní novinky