Dvě z Českých hlaviček získaly středoškolačky spolupracující s MUNI

Hana Bernhardová a Jana Nguyenová získaly ocenění Česká hlavička, určené pro nadané studenty technických a přírodovědných oborů.

Hana Bernhardová.

Hana Bernhardová získala ocenění za svou poslední práci v rámci středoškolské odborné činnosti, kterou ještě jako studentka Gymnázia Františka Palackého ve Valašském Meziříčí zpracovávala v Loschmidtových laboratořích Masarykovy univerzity. V červnu s ní zvítězila v SOČ v kategorii Chemie, nyní přidala prestižní ocenění Česká hlavička v kategorii GENUS – Příroda kolem nás.

Hana se ve svém výzkumu věnovala strukturní analýze enzymu DmmA. Zkoumala, jakou má enzym strukturu na atomární úrovni a jak se do jeho aktivního místa vážou různé molekuly. Tyto znalosti přinášejí nové informace o funkci enzymu a jeho evolučním původu a dají se využít například při odbourávání toxických látek z prostředí.

Její práci vedl Martin Marek z Přírodovědecké fakulty MU a Hana se kvůli možnosti věnovat se výzkumu naplno dokonce dočasně přestěhovala do Brna. „Pracovala jsem v laboratoři dva až tři týdny v měsíci a pak byla týden ve škole a dopisovala písemky. Někdy to nebylo úplně jednoduché, ale dostala jsem možnost plně se věnovat něčemu, co mě baví a dává smysl,“ popisuje náročný výzkum studentka.

Od září je už studentkou Oxfordu, kam byla díky svým výborným výsledkům přijata. Její spolupráce s vědci z Masarykovy univerzity započala po účasti na Letní škole proteinového inženýrství, následně vytvořila tři úspěšné práce v rámci SOČ.

Také Jana Nguyenová získala ocenění za svou středoškolskou odbornou činnost. Studentka Gymnázia Matyáše Lercha v Brně se věnovala mechanismům, které umožňují nádorovým buňkám přežít extrémní metabolický stres. Vedl ji Stjepan Uldrijan z Biologického ústavu Lékařské fakulty MU.

Jana získala ocenění Česká hlavička v kategorii SANITAS – Život a zdraví člověka. Její výzkum by mohl vysvětlit rezistenci maligního melanomu vůči většině nyní využívaných terapeutik.

Ocenění Česká hlavička vzniklo jako rozšíření Národní ceny vlády Česká hlava, určené pro špičkové české vědce s cílem popularizovat vědu. Juniorská varianta se uděluje od roku 2007.