Přejít na hlavní obsah

MU láká díky MASH grantům do Brna špičkové vědce

Grantová agentura MU vyhlásila další kolo výzvy o prestižní grant MASH a MASH Junior. Jejich cílem je přilákat do Brna úspěšné vědce a nabídnout jim atraktivní podmínky, díky nimž budou ve svém výzkumu dlouhodobě pokračovat právě na Masarykově univerzitě.

MUNI Award in Science and Humanities neboli MASH je mimořádný grant interní Grantové agentury MU, jehož vítěz získá na dobu až pěti let podporu ve výši pěti milionů korun ročně s tím, že bude po celou dobu působit v Brně. 

Spolu s hlavním grantem MASH je letos už potřetí vyhlášená také výzva MASH Junior určená mladým vědcům a čerstvým držitelům titulu PhD. Podmínkou grantu je zkušenost na zahraničním vědeckém pracovišti a zřetelný potenciál uspět v soutěži o granty Evropské výzkumné rady. Nositeli grantu MASH Junior nabídne MU grant ve výši dvou milionů korun ročně po dobu tří let a možnost prodloužit grant na další dva roky.

„Koncept MUNI Award in Science and Humanities je výjimečnou možností pro etablování vysoce kvalitních zahraničních výzkumných týmů do prostředí naší univerzity. Nejenže špičkové vědce podporujeme vysokou částkou, ale především velkou mírou volnosti, s níž mohou peníze využít. Díky grantům se nám daří přivádět na MU významné vědce i vědecké projekty a dosahovat mimořádně kvalitních vědeckých výsledků i na mezinárodním poli,“ uvedla prorektorka Masarykovy univerzity pro výzkum a doktorské studium Šárka Pospíšilová.

MASH granty přilákaly na MU držitele ERC grantů i juniorní vědce

Díky supergrantům se na MU už podařilo přilákat čtyři vědce světového významu. Před čtyřmi MASH grant získal informatik a expert na teorii Daniel Kráľ, který je zároveň držitelem dvou ERC grantů. Na Fakultě informatiky MU, kam přešel z britské University of Warwick, se zaměřuje na vývoj matematických modelů velkých grafů, které reprezentují sítě v informatice a mají aplikace v matematice.

O rok později získal grant MU britský historik umění Matthew Rampley, který do Brna přešel z University of Birmingham. Držitel ERC i MASH grantu se na Filozofické fakultě MU zabývá meziválečném uměním a architekturou ve střední Evropě a tím, jak se tehdejší politické a společenské události na umění a architektuře odrazily.

Před dvěma lety obdržel MASH grant také astrofyzik Norbert Werner, který na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity hledá ve svém výzkumu odpovědi na otázky, proč není ve vesmíru víc hvězd, nebo jak černé díry ovlivňují své okolí. Díky jeho pozorování byla mimo jiné doložena zatím největší zaznamenaná erupce ve vesmíru.

Čerstvým držitelem MASH grantu se v květnu stal informatik Jan Křetínský, který se na Fakultu informatiky přesune z Technické univerzity v Mnichově, kde učí předměty z teoretické informatiky jako je Verifikace, Teorie automatů a formálních jazyků a spoustu dalších. Mimo to vede vědecký tým a aktivně se podílí na výzkumu v oblastech teoretické informatiky.

Podle Daniela Kráľe z Fakulty informatiky je největší výhodou MASH grantu jeho flexibilita. „Ta mi umožňuje okamžitě se zaměřit na nové nápady a perspektivní témata, která se objeví. Většina grantů právě tuto možnost nedává, protože jsou zaměřené na konkrétní věci,“ uvedl v rozhovoru pro Magazín M. 

Podobně to vidí i Norbert Werner. „MASH je výborný projekt, velmi flexibilní. Výzkum se nedá nějak podrobně plánovat na delší dobu, tak prostě věda nefunguje. Může se objevit zcela nová věc a je potřeba změnit plány. A právě toto MASH grant umožňuje. Včetně toho, že díky němu lze věnovat většinu času výzkumu, a ne administrativě,“ řekl Norbert Werner v rozhovoru pro Magazín M.

Vedle čtyř grantů MASH už Masarykova univerzita letos podruhé vybrala také držitele MASH Junior grantů. V květnu se čerstvým držitelem stal Peter Fabian z Univerzity Jižní Kalifornie. V loňské výzvě získalo MASH Junior grant celkem sedm vědců a jeden vědec získal grant MASH Belarus.

Podrobné informace o výběrovém řízení a profilu kandidáta najdete na webu Grantové agentury MU. Zájemci se mohou o grant hlásit do 10. prosince. V průběhu jara mezinárodní výběrová komise vyhodnotí přihlášky a poté budou následovat osobní pohovory s nejlepšími adepty. Noví držitelé MASH a MASH Junior na MU nastoupí během příštího roku. 

Hlavní novinky