Přejít na hlavní obsah

Noc vědců na MUNI odhalí Proměny ve světě kolem nás

Jeden večer, desítky míst napříč celým Českem a pestrý program pro děti i dospělé, který přiblíží vědu zábavným a hravým způsobem. Noc vědců se v pátek 27. září uskuteční samozřejmě také na Masarykově univerzitě.

Noc vědců se letos koná v pátek 27. září, tématem je Proměna.

Jedna z největších tuzemských akcí, která má popularizovat vědu, se letos inspirovala dílem Franze Kafky, připomenutím 100 let od jeho úmrtí a jako hlavní téma si zvolila Proměnu. Kafkova stejnojmenná povídka, v níž se člověk promění v brouka, sice logice a světu vědy poněkud odporuje, metamorfóz je však věda plná. Návštěvníky proto i na MUNI čekají interaktivní pokusy, zábavné hry a kvízy, napínavé projekce i přednášky nabité překvapivými objevy.

MUNI nabídne pestrý program z devíti fakult a dalších vědeckých a vzdělávacích center včetně Univerzitního centra Telč. Zapojí se například Ústav přírodovědecké fakulty RECETOX, výzkumné centrum CEITEC MU, Centrum jazykového vzdělávání MU, Knihovna univerzitního kampusu, Mendelovo muzeum nebo Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky Teiresiás.

Vědecké týmy odstartují svůj program v 17 hodin, zkoumat záhady laboratoří a výzkumných pracovišť, do kterých se běžně smrtelníci nedostanou, mohou malí i velcí až do páteční půlnoci.

„Na fakultách a dalších pracovištích Masarykovy univerzity můžeme společně proměnit jednu noc v roce na unikátní oslavu vědy. Nabízíme jedinečnou příležitost k setkání s našimi vědci a vědkyněmi. Všichni návštěvníci se tak budou moci přímo zeptat na to, co je zajímá, a získat aktuální informace z první ruky,“ upozorňuje prorektorka pro záležitosti studentů a vnější vztahy Jana Fialová s tím, že by byla ráda, aby akce inspirovala zejména mladé lidi ke studiu a dalšímu vzdělávání. „Noc vědců tak může být impulsem a motivací k dalšímu rozvoji zájmu o vědu a studijní programy na naší univerzitě,“ dodává.

Na fakultě informatiky si bude možné popovídat s umělou inteligencí v chatbotu nebo s robotem Pepperem. Na přírodovědecké fakultě v areálu na Kotlářské si návštěvníci namíchají vlastní vesmírný nápoj: osvěžující model ledového oceánu Europy či krémové atmosféry Jupiteru. Právnická fakulta představí interaktivní hru pro menší děti o tom, co by se dělo, kdyby se vlk dostal před soud za to, co se stalo Karkulce, na lékařské fakultě bude možné sestavit kostru člověka či ptáka, podívat se na lebku jeskynního medvěda nebo záznam svalového trhnutí. Fakulta sportovních studií nabídne možnost vyzkoušet si, jaké požadavky jsou kladeny na adepty letu do vesmíru, farmaceutická fakulta ukáže proměnu buňky a schopnost imunitního systému zničit nádor.

Brněnské univerzitní budovy propojí speciální linka MHD.

Noc vědců je unikátním projektem, a proto jednotlivá univerzitní pracoviště propojí speciální autobusová linka připravená zdarma ve spolupráci s Vysokým učením technickým. Bezbariérové spoje pojedou od bohunického kampusu přes střed města, Technologický park až k Semilassu.

Kompletní program najdete na webu nocvedcu.cz/muni.

Česká Noc vědců je i letos součástí European Researchers’ Night, celoevropské akce podporované Evropskou unií s cílem propojit vědu a společnost a zvýšit zájem mladých lidí o vědu. Evropská noc vědců se koná ve 23 zemích, přičemž česká Noc vědců patří co do rozsahu k těm nejvýznamnějším. V letošním roce byla Noc vědců podpořena programem Marie Skłodowska Curie Actions s projektem METAMORPHOSIS v rámci výzvy HORIZON-MSCA-2023-CITIZENS-01. 

Boj imunitního systému bude součástí Noci vědců

Model nádorové imunoterapie přibližující, jak spolu mohou nádorové a imunitní buňky bojovat, informace o biologické léčbě i jaká preventivní vyšetření zhoubných nádorů lze využít. To ukáže Tereza Kauerová a farmaceuti MUNI v programu Noci vědců. 

Tereza Kauerová z farmaceutické fakulty.

Aktivity pro Noc vědců připravují na farmaceutické fakultě každý rok jiné týmy, jiná pracoviště. Ukáže se tak pestrost oboru a návštěvníci mají zaručeno, že se od farmaceutů dozvědí každý rok něco jiného. Program na téma protinádorová imunoterapie pro letošní ročník na stanoviště do kampusu připravuje Ústav farmakologie a toxikologie. 

„Rádi bychom laické veřejnosti ukázali, jak můžeme využít náš imunitní systém v boji proti nádoru, rakovině. V současné době už není terapie nádorových onemocnění jenom o klasické chemoterapii nebo radioterapii, ale máme i řadu velmi moderních typů léčiv. A jedním takovým moderním trendem v léčbě nádorů je protinádorová imunoterapie. Naše tělo má schopnost najít nádorovou buňku a odstranit ji. Jenomže nádorová buňka o této schopnosti ví a může tak náš imunitní systém obejít. Dnes už ale máme léčiva, která naopak umí našemu imunitnímu systému navracet schopnost nádorovou buňku odstranit,“ vysvětluje Tereza Kauerová s tím, že na Noci vědců chce se svým týmem kolegů, doktorandek a studujících zvýšit povědomí o tom, že vývoj v oblasti nových typů léčiv jde velmi dopředu, a co vše je dnes již možné pacientům nabídnout.   

Malí i dospělí návštěvníci Noci vědců se mohou těšit na videoukázky a zjednodušené modely se zobrazením základního mechanismu, jak může tato moderní léčba pomáhat imunitnímu systému s nádorem bojovat, i na přiblížení skupiny biologických léčiv. „Chceme také veřejnosti vysvětlit, co je to dnes často zmiňovaná biologická léčba, která se používá jak u léčby nádorů, tak u různých autoimunitních onemocnění a řady dalších diagnóz,“ doplňuje farmaceutka, která je součástí výzkumné skupiny, ve které se věnují mimo jiné také výzkumu v oblasti protinádorové imunoterapie.

Na stanovišti farmaceutické fakulty budou připraveny i materiály k preventivní diagnostice nádorových onemocnění, informace o tom, na co mají pacienti nárok, nebo co mohou lidé využít z hlediska preventivních vyšetření a screeningových programů. A protože Noc vědců je oblíbenou akcí i pro malé děti a školáky, chystá se Tereza společně s týmem přiblížit také názvosloví, které se ve farmacii používá. „Vysvětlíme zábavnou formou odborné názvy lékových skupin, se kterými se lidé běžně setkávají, jako jsou analgetika, antihistaminika, antihypertenziva. Tak, aby se v nich lépe dokázali orientovat.“

Na Noc vědců se Tereza těší. „Ve všech oborech se věda intenzivně rozvíjí. Chápu, že držet krok a být informovaný je pro lidi mimo tyto obory hodně náročné. Takže každý způsob, který umí srozumitelně předat nějakou novou informaci o tom, čím se dnes věda zabývá, je užitečný.“

Ústav farmakologie a toxikologie má s prezentací své práce veřejnosti zkušenosti. Spolupracuje se středními školami, kdy pořádá exkurze s ukázkami vědecké práce, a rovněž pořádá odborné kurzy pro veřejnost. „V loňském roce jsem vedla dva kurzy, které byly zaměřené na předání informací o volně prodejných léčivech. Ty si pacienti mohou sami zakoupit bez lékařského předpisu, a navíc se rozšířil také jejich prodej po internetu, kde pacienti nedostanou přímou radu lékárníka. Ale i jejich užívání má svoje pravidla, která je třeba dodržovat: kromě dodržení správného dávkování existují i rizika ovlivnění účinku jinými léčivy, mohou být nevhodná pro užívání při výskytu jiného onemocnění. Cílem kurzů tak bylo, aby se účastníci lépe zorientovali v oblasti těchto léčiv,“ doplňuje odborná asistentka ústavu.

Farmaceutická fakulta bude při Noci vědců v kampusu „na návštěvě“, připomene ale i to, že v roce 2026 už bude plnohodnotnou součástí Univerzitního kampusu Bohunice díky budově BioPharma Hub, kam se v tomto čase přesune.

Tipy z programu na MUNI:
Fakulta informatiky – Popovídejte si s umělou inteligencí v chatbotu nebo s robotem Pepperem.
Právnická fakulta – Hraní videoher přes streamovací služby. Zábavné aktivity, například sledování změn na bankovkách po vložení do UV lampy.
Mendelovo muzeum – Otestujte si, jaký máte cit pro změnu počasí. Vytušíte vždy včas, že má přijít bouřka!
Přírodovědecká fakulta – Nechte si během pár sekund určit pomocí Ramanovy spektroskopie drahé kameny jako volné kusy nebo zasazené ve špercích. Podívejte se na svět očima satelitů a zjistěte, jak se změnila planeta Země, vyzkoušejte si laserové skenování nebo zaplňte bílá místa na mapách. Namíchejte si v naší dílně vlastní vesmírný nápoj: osvěžující model ledového oceánu Europy či krémové atmosféry Jupiteru.
Lékařská fakulta – Zjistěte, jak se při odumírání nervových buněk proměňuje náš mozek nebo jakou roli hrají při výzkumu Alzheimerovy choroby kmenové buňky. Zjistěte, jak se mění naše zuby během růstu a jak může jejich studium pomáhat třeba při hojení ran nebo kostí. Zkuste si postavit kostní tkáň či sestavit kostru člověka či ptáka, podívat se na lebku jeskynního medvěda nebo záznam svalového trhnutí.
Ekonomicko-správní fakulta – Vyzkoušejte si interaktivní hry zaměřené na podporu rodinám a plánování příjmu v době důchodu se zaměřením na možnost soukromých penzí.
Fakulta sportovních studií – Vyzkoušejte si, jaké požadavky jsou kladeny na adepty letu do vesmíru a zda byste zvládli pozici astronauta.
Farmaceutická fakulta – Zjistěte, jak můžete pomoci obnovit schopnost imunitního systému zničit rakovinné buňky, a tím léčit rakovinu, a seznamte se s jedním z nejmodernějších přístupů v protinádorové léčbě – protinádorovou imunoterapií.
CEPLANT (Ústav fyziky  a technologií plazmatu) – Přesvědčte se, jak z obyčejného mobilu udělat téměř nerozbitný, jak obyčejné brýle proměnit na antireflexní a samozatmavovací či jak z levných šperků udělat zlaté – to vše pomocí tenkých vrstev.

MUNI pro děti:
Právnická fakulta – Interaktivní hra pro menší děti o tom, co by se dělo, kdyby se vlk dostal před soud za to, co se stalo Karkulce. Pomohlo by mu, kdyby měl advokáta nebo advokátku?
Ústřední knihovna UKB – Soutěžní kvízy pro děti s vědeckými otázkami týkajícími se proměny.
Lékařská fakulta – Mařenka a Jeníček si jednoho dne během preventivní prohlídky našli něco zvláštního na těle. Za pomoci mikroskopu mohou děti zjistit, co se stalo, dozvědět se, jak se zdravé buňky proměňují v rakovinné, jak je správně odhalit a léčit.
Přírodovědecká fakulta – „Žížalí dílnička“, ve které si děti zkusí proměnit roztok pektinu na barevné žížaly pomocí kyseliny citronové a třpytek.
Centrum jazykového vzdělávání – Namíchejte správná slova do pohádek v různých jazycích včetně hantecu v naší alchymistické dílně jazyků.
Knihovna univerzitního kampusu – Poskládejte si origami, zahrajte pexeso, vyrobte záložku nebo placku na památku a pořiďte si originální fotky v našem fotokoutku.

Hlavní novinky