Přejít na hlavní obsah

Pedagogové se naučí, jak předcházet úrazům dětí

AnotaceProjektFSPSSnížit počet úrazů během školního vyučování i mimoškolních aktivit a zvýšit povědomí pedagogů a vedoucích pracovníků škol o jejich prevenci. To jsou hlavní cíle projektu Fakulty sportovních studií MU, který získal dotaci z evropského programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. „Projektem reagujeme mimo jiné na fakt, že Česká republika se v evropských statistikách nachází na čelných pozicích co do počtu úmrtí dětí v důsledku úrazů a těžkých zranění s trvalými následky,“ říká odborná manažerka projektu Zdeňka Kubíková a dodává, že příčin této situace je víc. „Do výuky se zařazují nové sporty, děti se stále méně hýbou. Nepomáhají ani nedostatky v legislativě a její špatná znalost ze strany učitelů.

Jak konkrétně chtějí tvůrci projektu negativní stav zvrátit? Hlavně praxí. „Nechceme, aby se na školách přestalo sportovat. Jde nám o atraktivnější formu sportování, přičemž nebude scházet prvek bezpečnosti,“ vysvětluje Kubíková. Kurzy, které budou akreditovány v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, bude mít každý blízko. Konat se budou ve třinácti krajských městech.

To všechno proto, aby se učitelé naučili reagovat v situacích, jaké je mohou potkat i ve výuce. A uvědomili si, že třeba využívání ochranných pomůcek je skutečně nutné. To totiž řada lidí v České republice stále nebere na vědomí. „Například mít při lyžování přilbu a řídit se pravidly chování Mezinárodní lyžařské federace na sjezdovkách u nás rozhodně není běžné,“ upozorňuje Zdeňka Kubíková.

Projekt reaguje mimo jiné na fakt, že Česká republika se v evropských statistikách nachází na čelných pozicích co do počtu úmrtí dětí v důsledku úrazů a těžkých zranění s trvalými následky. Foto: Petra Nováková.
Projekt reaguje mimo jiné na fakt, že Česká republika se v evropských statistikách nachází na čelných pozicích co do počtu úmrtí dětí v důsledku úrazů a těžkých zranění s trvalými následky. Foto: Petra Nováková.

Rady, jak svým studentům připravit bezpečný kurz vodní turistiky nebo cyklistickou vyjížďku, budou přihlášeným poskytovat pedagogové působící na fakultě sportovních studií. „Na celém projektu navíc spolupracujeme se Zdravotnickou záchrannou službou Jihomoravského kraje, brněnskou vodní záchrannou službou, Českou společností tělovýchovného lékařství a horolezeckým svazem,“ vypočítává spřízněné organizace odborná manažerka projektu.

Organizátoři myslí rovněž na to, že se někdo prezenčních kurzů kvůli nedostatku času nebude moci zúčastnit. Právě z tohoto důvodu podle Kubíkové vzniknou adekvátní e-learningové kurzy. „Pokud někdo nebude moct dojíždět, dostane všechno v internetové formě obohacené fotografiemi a videoukázkami.“ To ovšem není poslední příklad, jak projekt pracuje s audiovizuální technikou. Všem zájemcům o problematiku poslouží i čtyři nové videomateriály. „Budou se zabývat tím, jak se chovat na sjezdovce a běžeckých tratích, a riziky pobytu ve vysokohorském prostředí. Třetí video se věnuje novým pravidlům resuscitace a poslední souhrnně seznamuje s pravidly první pomoci,“ popisuje Kubíková a podotýká, že všechny materiály budou přístupné i posluchačům prezenčního a dálkového studia na Masarykově univerzitě.

Hlavní novinky