Přejít na hlavní obsah

Nová metoda operace páteře pomůže dětem se skoliózou

AnotaceSkoliozaSkolióza, tedy vychýlení páteře do strany, dosud patřila u dětí do 12 let mezi komplikovaně operovatelné zdravotní problémy. Lékaři z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno však v únoru jako první v Česku využili pro její vyléčení techniku tzv. rostoucích tyčí. S jejich pomocí se páteř poškozená skoliózou postupně narovná, a děti tak mohou vyrůstat bez nepříjemného korzetu a opakujících se operací.

Dříve používané metody operace dětské skoliózy se totiž musely provádět na několik etap. V první fázi došlo k úpravě zakřivení páteře asi na polovinu a následovaly opakované menší operace po přibližně šesti měsících. Jakmile pacient dosáhl věku 12 až 14 let, páteř se definitivně ošetřila zpevněním. Lékaři tak museli postupovat, aby neomezili přirozený růst páteře a celého trupu. „Nová metoda naproti tomu spočívá jen v jedné operaci − na vrcholu křivky se obratle po korekci znehybní a na koncích křivky se obratle připojí k tyčím tak, že při růstu dítěte se tyče posouvají,“ vysvětlil přednosta Ortopedické kliniky Lékařské fakulty MU Richard Chaloupek. Tyč tak v podstatě roste s dítětem.

Skolióza, tedy vychýlení páteře do strany, patří mezi zdravotní problémy, které mohou dětem výrazně zkomlikovat vývin. Foto: Archiv FN Brno.
Skolióza, tedy vychýlení páteře do strany, patří mezi zdravotní problémy, které mohou dětem výrazně zkomlikovat vývin. Foto: Archiv FN Brno.

Metoda je podle lékařů na jedné straně výhodná pro děti, které mohou bez korzetu strávit dětství aktivněji a nejsou zatěžovány mnoha operacemi a anesteziemi, jež mají negativní vliv nejen na jejich zdraví, ale také na psychiku. Na druhé straně však operace usnadňuje práci také lékařům. Léčení je při jedné hospitalizaci a jedné operaci jednodušší a levnější a navíc není potřeba každý rok měnit korzet.

Primář Chaloupek nicméně dodává, že stále jde jen o léčení důsledků, nikoliv příčin zdravotních problémů. „Je to další metoda v našem spektru operačních metod, vylepšení dříve používaného systému, kdy kontrolujeme křivku a páteři přitom nebráníme v růstu. Ale teprve až budeme znát příčinu idiopatické skoliózy, tak budeme moci léčit kauzálně,“ doplňuje primář a vysvětluje, že zatím byly prokázány vlivy dědičnosti a určité nervové změny. Předpokládá se porucha zpracování dat v nervovém systému, o mnoho více ale zatím není známo.

Ortopedická klinika Lékařské fakulty MU a Fakultní nemocnice Brno patří se svou 33letou tradicí léčení dětských deformit mezi vedoucí česká pracoviště. Ročně se zde operuje více než 140 dětských deformit páteře, což jsou tři čtvrtiny všech těchto operací v Česku. Nová metoda operací pomocí rostoucích tyčí se bude podle Chaloupka týkat pěti až deseti malých pacientů ročně.

Hlavní novinky