Přejít na hlavní obsah

Vědci se vrátili z expedice do Antarktidy

Zpátky je celý výzkumný tým, vedoucí stanice s nákladem nasbíraných vzorků je ještě na cestě.

Letošní expedici provázela trochu smůla. Kvůli problémům s transportem přijeli na Antarktidu se zpožděním a později z ní také odjížděli. Foto: Kamil Láska.

Jsou to jen desítky hodin, co se vědci vrátili z polární stanice Masarykovy univerzity v Antarktidě. Zpátky je celý výzkumný tým, vedoucí stanice s dvěma techniky a nákladem nasbíraných vzorků jsou ale ještě na cestě.

Letošní expedici provázela trochu smůla. Kvůli problémům s transportem přijeli do Antarktidy se zpožděním a později z ní také odjížděli. „Cestu na stanici nám zkomplikovala návštěva chilského prezidenta v Antarktidě, cestu zpět pak protáhl velký výskyt ledovců na moři a nedostatek benzínu na argentinské stanici,“ uvedl vědecký vědoucí expedice Miloš Barták z Přírodovědecké fakulty MU.

Vědecký program ale výzkumníci splnit zvládli a teď se těší na vyhodnocování sesbíraného materiálu. Kromě tradičních oblastí bádání, jako je výzkum ledovců, místního klimatu, globální klimatické změny nebo zdejší vegetace se letos zaměřili i na nové disciplíny. „Poprvé s námi vyrazila třeba odbornice na parazitologii. Úplně nově se bude dělat analýza chemického složení lišejníků s důrazem na těžké kovy a jejich možný transport ze všech kontinentů na Antarktidu,“ vysvětlil Barták.

Díky novým výzkumným programům měla podle členů expedice letošní výprava velmi příjemnou atmosféru. Zúčastnila se jí totiž řada mladých doktorských studentů nebo postdoktorandů. Mezi nimi zooložka Šárka Mašová, která zkoumala parazity antarktických ryb i ploutvonožců. Článek o jejím výzkumu a pobytu na stanici přineseme v dubnovém čísle měsíčníku muni.cz.

S výsledky bádaní vědců Masarykovy univerzity v polárních oblastech se ale může každý už teď seznámit v novém časopise Czech Polar Reports. Vychází od loňského podzimu a jeho druhé číslo se právě připravuje do tisku.

Kromě výzkumu se však polárníci museli postarat i o samotnou stanici J. G. Mendela. Letos ji připravovali na chystané rozšiřování, které se uskuteční v příštích dvou letech, a zavedli některé inovace – prověřili nový systém větrných elektráren a vylepšili prostředky komunikace s terénními stanicemi.

Hlavní novinky