Vědce přivítalo v Antarktidě zamrzlé moře

Na polární stanici Masarykovy univerzity je musel dopravit vrtulník. Převést se nepodařilo část vybavení.

Letošní sdmé expedice do Antarktidy se účastní dvacet lidí.

Stanici našli vědci ze tří stran až po střechu zasypanou sněhem. K jejímu zprovoznění potřebovali tři dny.

Mimořádně silně zamrzlé moře a nejsilnější bouře za uplynulý rok v Drakeově průlivu zkomplikovala vědcům cestu na antarktickou stanici Johanna Gregora Mendela, kterou provozuje Masarykova univerzita na ostrově Jamese Rosse. Expedice dorazila na stanici v neděli 13. ledna.

„Celoplošný mořský zámrz, který v lednu nebyl v této části Antarktidy pozorován minimálně 25 let, pokrýval nejenom průliv Prince Gustav Channel, který odděluje ostrov Jamese Rosse od Antarktického poloostrova, ale také všechny okolní průlivy a zálivy Weddellova moře,“ popsal vedoucí expedice Pavel Kapler důsledky uplynulé extrémně chladné polární zimy.

Výzkumnou stanici našli vědci ze tří stran až po střechu zasypanou sněhem a k jejímu plnému zprovoznění potřebovali tři dny. „Za pomoci vrtulníků, členů expedice a posádky ledoborce se podařilo přepravit základní vědecký materiál a zásobu potravin,“ zdůraznil Kapler.

Výzkumnou stanici našli vědci ze tří stran až po střechu zasypanou sněhem a k jejímu plnému zprovoznění potřebovali tři dny. Foto: Archiv expedice.
Zamrzlé moře však výpravě znemožnilo vylodění na pontonu. Na palubě chilského ledoborce tak zůstal kontejner určený pro vodní hospodářství, část vědeckého vybavení a potravin, pět nových postelí a fotovoltaické panely pro stanici. Nepříznivé sněhové podmínky a zamrzlé moře komplikují vědcům také práci ve vzdálenějších lokalitách, kam se vždy plavili podél pobřeží.

Letošní sedmé expedice do Antarktidy se účastní dvacet lidí. Vědci z Masarykovy univerzity, České geologické služby a Vysokého učení technického v Brně se zaměří mimo jiné na místní klimatické podmínky, modelaci škodlivého UV záření, výzkumu vegetace nebo na parazitologii a vulkanologii. Výprava má letos i mezinárodní složení. Ve výpravě jsou i dva Slováci a jeden Rus.

Hlavní novinky z Masarykovy univerzity