Přejít na hlavní obsah

Tuhá zima v Antarktidě zaskočila vědce i zvířata

Zamrzlé moře brzdí výzkum na polární stanici Masarykovy univerzity. Komplikuje ale život i přirozeným obyvatelům.

Antarktická zima byla drsnější než obyvkle. Teplota uvnitř stanice, která je dobře izolovaná, klesla až na minus 16 stupňů Celsia.

Masa sněhu kolem antarktické stanice Johanna Gregora Mendela na Ostrově Jamese Rosse už pomalu odtává, uplynulá mimořádně tuhá zima ale stále komplikuje práci vědcům. Kvůli celoplošně zamrzlému moři nemohou průzkumníci do vzdálenějších oblastí a potíže mají například i se získáváním vzorků ryb pro parazitologický výzkum.

Mimo dosah expedice zatím zůstává blízký ostrov Vega s paleontologickými nalezišti i poloostrov Trinity Peninsula, kde je automatická meteorologická stanice. Vědci se nedostanou ani k jezeru Hidden Lake, kde měli odebrat usazeniny pro rekonstrukci změn klimatu, nebo do Torrent Walley pro odběr vzorků na chemickou analýzu.

Tuhou zimu na jižní polokouli zdokumentovaly i přístroje na antarktické stanici vybudované Masarykovou univerzitou. Nejnižší teplotu naměřily na konci zimy, v září, a to minus 30,6 stupně Celsia. Také uvnitř stanice, která je dobře izolovaná, klesla teplota až na minus 16 stupňů.

Počasí a hlavně zamrzlé moře zaskočilo i přirozené obyvatele oblasti. „Blízko stanice jsme našli několik čerstvě uhynulých tuleňů leopardích a krabožravých, kterým se nepodařilo najít cestu k otevřené vodě. Lépe na tom nejsou ani ptáci, například chaluhy antarktické se teprve nyní, s dvouměsíčním zpožděním, pokoušejí zahnízdit,“ uvedl vedoucí expedice Pavel Kapler.

Odborníci ale zhruba dvě hodiny chůze od stanice nalezli mělčinu, která už roztála a přitahuje hodně živočichů. Především tuleně weddellovy a tučňáky kroužkové, oslí a uzdičkové, které zkoumají členové výpravy zaměření za zoologii, parazitologii a mikrobiologii. Vědci už také získali několik ryb, vzorky trusu obratlovců, mořské mlže a další živočichy. Paleontolog z České geologické služby zase našel fosilní pozůstatky mořského obratlovce, kterého zatím neidentifikoval.

Rekordní dvacetičlenná expedice pokračuje i v dalších výzkumech a opravách stanice. Pobyt na stanici jim také zpestřily už dvoje narozeniny, při jejichž oslavě jídelníček obohatily i upečené dorty.

Hlavní novinky