Přejít na hlavní obsah

Po čem v Brně chodíme

Mendlovo muzeum představí práci geologů a geografů. Návštěvníci zjistí i to, na jakých horninách stojí Brno.

Na výstavě se představí také výzkum na antarktické stanici Johana Gregora Mendela.

Druhou ze série výstav představujících vědu na Masarykově univerzitě otevře tento týden Mendelovo muzeum. Název výstavy Vědy o Zemi napovídá, že na řadě jsou tentokrát geologové a geografové. Návštěvníci se dozvědí nejen obecné informace o silách, které formovaly a formují Zemi, ale zjistí například i to, jaké horniny se nacházejí v Brně a okolí. Výstava potrvá do 2. května.

„Připravili jsme vzorky devíti typů hornin z okolí Brna. Lidé se dozvědí, co je to za horninu, jak je stará, jak vznikala a kde se nachází. Zájemcům navíc půjčíme rukavice, brýle a geologické kladívko a můžou si nachystané kameny osahat,“ uvedl ředitel muzea Ondřej Dostál.

Na výstavě najdou lidé také informace o geografickém výzkumu na antarktické stanici Johana Gregora Mendela, kterou na ostrově Jamese Rosse provozuje Masarykova univerzita. Tuto část expozice doplní také ukázky měřidel, které vědci používají, nebo vzorky lišejníků. „V dubnu doplní výstavu také série přednášek z geologie a geografie a plánujeme i výlet do okolí Brna spojený s geologickým výkladem,“ doplnil Dostál.

Na výstavu naváže v létě expozice o chemii a na podzim pak představení výzkumu v medicíně. Změny se navíc chystají i ve stálé expozici muzea. Do konce roku obmění popisné panely, které představují otce genetiky G. J. Mendela, jeho život a dílo.

Hlavní novinky