Přejít na hlavní obsah

Patent MU je nejlepší inovativní nápad

Vynález umožňující jednoduché stanovení množství olova v lidské krvi ocenili v soutěži Česká inovace 2012.

Cenu za nejlepší inovativní nápad loňského roku získal Jan Preisler s kolegyní Pavlou Foltynovou. Na vynálezu se podílel také Viktor Kanický.

Loni patentovaná nová metoda analýzy kovů v kapalinách získala ocenění v soutěži Česká inovace 2012. Vynález vědců z Masarykovy univerzity, který může sloužit například pro jednoduché stanovení množství olova v lidské krvi v rozvojových zemích, získal první místo v kategorii Inovativní nápad. Byl to jediný projekt vysokých škol, který se probojoval do finále této soutěže zaměřené na inovace.

Podstatou vynálezu je způsob tvorby aerosolu, tedy směsi částic v plynu, který umožňuje určit obsah vybraného prvku v kapalině. Jen v podobě aerosolu totiž umí vzorek zanalyzovat takzvaný atomový spektrometr.

„Metoda funguje pro určování kovů, jako je olovo, cín, zinek či kobalt, v nejrůznějších kapalinách od krve po potraviny. Její výhodou je především nízká cena, vysoká rychlost a snadný transport a archivace vytvořených vzorků,“ uvedl vedoucí týmu Jan Preisler z Ústavu chemie Přírodovědecké fakulty MU.Vítězství v soutěži podle něj může pomoci posunout výsledky výzkumu k využití v praktickém životě.

Více se dočtete v březnovém vydání časopisu muni.cz.

Hlavní novinky