Přejít na hlavní obsah

Ortopedická klinika testuje novou náhradu chrupavky

Složení implantátu je podobné vlastní tkáni člověka a přestaví se z části v kost a z části v chybějící chrupavku.

Dva roky po prvním úrazu kolene se profesionální voják z bojové jednotky dostal do péče Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty MU. Kvůli poškození chrupavky v koleni trpěl bolestmi a navíc nemohl dělat svou práci, která vyžaduje vysokou fyzickou zátěž. Teď má naději, že za pár měsíců bude zdravý a vrátí se zpět ke své jednotce.

Naději na rychlé uzdravení a rehabilitaci má třiadvacetiletý muž díky tomu, že lékaři z ortopedické kliniky nyní testují nový typ implantátu, který je přírodního původu. Implantát tvoří z 98 procent uhličitan vápenatý, neboli aragonit, který se získává z exoskeletu specifického druhu korálů.

„Jeho složení je podobné vlastní tkáni člověka. Implantát se tedy přestaví z části v kost a z části v chybějící chrupavku,“ uvedl primář kliniky Petr Vališ. Umožňuje to i struktura implantátu, který je v místě, kde přiléhá k chrupavce, porézní, a umožňuje tak průchod mezenchymálních kmenových buněk.

Přírodní charakter testovaného přípravku dává podle Vališe naději na rychlejší zhojení poškozené chrupavky. Voják, který je zhruba pět týdnů po operaci, už netrpí velkými bolestmi a koleno má mnohem pohyblivější než před zákrokem. Jeho rehabilitace potrvá zhruba tři měsíce.

Implantát testuje izraelská společnost na třech pracovištích ve světě, kromě České republiky ještě v Polsku a ve Slovinsku. „Studie bude zahrnovat léčbu více než padesáti pacientů. My plánujeme použití implantátu asi u dvaceti lidí,“ uvedl Vališ. Podle výsledků klinické studie se pak rozhodne o uvedení implantátu na trh.

Pokud bude testování úspěšné, může to pomoci stovkám lidí. „Poškození chrupavky je velmi časté. Tato tkáň ale není zásobována krví a tak nemá schopnost se obnovovat,“ vysvětlil přednosta kliniky Martin Repko.

Poškozená chrupavka je nejen velmi bolestivá, ale když se neléčí, může vést k opotřebení kloubu a následně i k jeho výměně. Léčba pomocí implantátu je však vhodná jen pro lidi od 18 do 55 let. „Chrupavka ztrácí se zvyšujícím se věkem pružnost a tím klesá i šance na její obnovení,“ dodal Repko.

Hlavní novinky