Přejít na hlavní obsah

Led měnil plány vědců

Část expedice do Antarktidy se už vrátila. Vědci i přes komplikace s počasím splnili většinu plánů.

Česká antarktická stanice J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse.

Pět týdnů strávili letos účastníci vědecké expedice do Antarktidy na základně Johanna Gregora Mendela, kterou vybudovala Masarykova univerzita na ostrově Jamese Rosse. Čtyři týdny přitom byla část plánovaných prací omezená celoplošným mořským zámrzem. Kvůli neobvyklým přírodním podmínkám navíc vědci museli stanici opustit zhruba o dva týdny dříve než obvykle.

„I když mořský zámrz ovlivnil vědeckou práci například parazitologů a znemožnil zkoumání na jiných ostrovech a vzdálených lokalitách na ostrově Jamese Rosse, byly podmínky pro vědeckou práci letos velmi příznivé. Pěkné počasí přerušily jen dvě silnější bouře, kdy jsme museli zůstat ve stanici,“ uvedl Daniel Nývlt z České geologické služby.

V terénu vědci odebírali například mikrobiologické vzorky z tučňáků.
Ztracený čas se pokusili dohnat v posledních pěti dnech, kdy zámrz popraskal, a mezitím pomáhali kolegům a zaměřili se na průzkum bezobratlých živočichů z potoků a jezírek na ostrově.

Přestože na původně plánovaný výzkum měli parazitologové jen krátký čas a navíc ulovili menší množství ryb, jsou s pobytem spokojení. „Přestože nám přírodní podmínky nepřály, tak já jsem si nasbírala ze skupiny parazitů, kteří mě zajímají, dostatečné množství,“ uvedla Iva Přikrylová z Přírodovědecké fakulty MU, která zkoumá cizopasníky žijící na povrchu ryb.

Dopravu na stanici i zpět komplikovalo počasí.
Vědci nakonec splnili většinu úkolů, s nimiž do Antarktidy mířili a přivezené vzorky a data budou dál analyzovat. Zkoumat budou mimo jiné meteorologická data. Už nyní je ale jasné, že poslední rok byl co do dlouhodobého charakteru počasí výjimečný.

„V posledních letech je v Antarktidě chladněji, ale také je v místě vyšší vlhkost, takže ledovce přibývají. Z dlouhodobého pozorování ale vyplývá, že led v Antarktidě kvůli oteplování ubývá,“ uvedl Nývlt. Doplnil, že kvůli ledem komplikované dopravě se na stanici letos nepodařilo dopravit část věcí, a proto se nepodařilo namontovat fotovoltaické panely a upravit zásobování vodou.

Výsledky dlouholetých českých výzkumů v Antarktidě, podrobnosti o české vědecké stanici i základní informace o tomto kontinentu prezentuje také nová monografie s názvem Antarktida. Kniha, která vyjde v úterý 12. března, je dílem profesora Pavla Proška z přírodovědecké fakulty a jeho kolegů. Prošek byl hlavním iniciátorem myšlenky postavit v Antarktidě českou vědeckou stanici.

Hlavní novinky