Přejít na hlavní obsah

Jak se trasferují technologie v USA

Jak na transfer technologií přednášel na semináři CTT odborník z amerciké National Institutes of Health.

Přednáška Dr. Mukula Ranjana na téma transferu technologií.

Nové zákony o transferu technologií, posílení patentových zákonů, nárůst průmyslu založeného na výzkumu a nastartování clusterů a rozvoje na regionální úrovni, to jsou výsledky změn v přístupu k transferu technologií ve Spojených státech amerických, které na brněnském semináři o transferu technologií představil Mukul Ranjan z marylandského National Institutes of Health (NIH).

Tradice přenosu technologií do průmyslu sahá na NIH sahá až do osmdesátých let a aktuálně se na něm podílí na 150 pracovníků. „Transfer technologií v USA vyrostl díky unikátnímu souboru podmínek v 70. a 80. letech. Patřily mezi ně změny v trendech financování výzkumu, větší tempo komercializace nebo posílení zahraniční hospodářské soutěže,“ vysvětlil Ranjan. Právě tyto podmínky vedly ke vzniku nových zákonů, clusterů a regionální spolupráce.

Transfer technologií na NIH v číslech
350 oznámení o vynálezech ročně
150 nových patentů ročně
200 nových licencí
200 technologií uvedených na trh
111 miliónů dolarů – příjmy z licenčních poplatků (rok 2012)

Posluchači se na semináři pořádaném Centrem pro transfer technologií MU seznámili  především s jednotlivými nástroji transferu technologií, s cyklem transferu, který se osvědčil v USA a také s příklady úspěšných produktů a postupů.   

Doktor Ranjan je v NIH specialistou na transfer technologií. Zároveň působí jako vedoucí Immunology and Emerging Infections Branch in National Institute of Allergy and Infectious Diseases, který se zaměřuje na výzkum a léčbu AIDS, malárie, sexuálně přenosných chorob či astmatu.

NIH je špičkové pracoviště zaměřené na základní i klinický výzkum, které zaměstnává 6000 vědců, disponuje ročním rozpočtem přes 30 miliard dolarů a aktuálně pracuje na asi 2000 výzkumných projektech. Zabývá se i mezinárodním výzkumem a spolupracuje také s českými vědci.

Hlavní novinky