Přejít na hlavní obsah

Science slam neboli věda na jevišti

Představit svůj výzkum zábavnou formou mohou vědci z Masarykovy univerzity na Science slamu.

Science slamy jsou další možností, jak představit vědu zábavně i laikům. Podobné je to třeba na festivalech vědy.

Člověk v plášti zavřený celý den v laboratoři, nebo bádající v knihovně o věcech, kterým nikdo jiný nerozumí. Tyto rozšířené představy o vědcích chtějí zbořit organizátoři nové soutěže na Masarykově univerzitě, která má název Science slam.

„Je to divadelní performance, kde jsou výzkumníci v roli herců. Mají šest minut na to, aby představili část svého výzkumu a vyzkoušeli si svou schopnost předvést složité věci jednoduše a zároveň zaujmout a pobavit publikum,“ popsala princip soutěže Jana Posltová z Odboru vnějších vztahů a marketingu MU.

Soutěž je určená pro pracovníky a studenty Masarykovy univerzity a zájemci o prezentaci své práce se mohou přihlásit na scienceslam.muni.cz ještě do 23. května. Součástí soutěže je také dílna, která vědcům pomůže při zpracování tématu, ale i s hlasovým a jevištním projevem.

„Soutěžící musejí svým vystoupením zaujmout publikum v sále, které bude jejich výkon hodnotit,“ uvedla Posltová. Zdůraznila, že při vystoupení je zakázáno používat dataprojektor a prezentace a účastníci si musejí vystačit s tím, co si sami přinesou na pódium.

Science slamy jsou ve světě rozšířené, Masarykova univerzita se inspirovala tím vídeňským. Rozšířená je tato aktivita například i v Německu a i v České republice běží obdoba této soutěže pod názvem FameLab.

Ohodnotit výkony soutěžících mohou lidé 12. června v Kabinetu MÚZ. Lístky na představení lze zakoupit v předprodeji přímo v Kabinetu nebo v Krmítku na fakultě sociálních studií. Studenti za ně zaplatí 70 a ostatní 100 Kč.

Hlavní novinky