Vědci z MU budou školit odborníky z Harvardu

Harvard Medical School požádala vědce z MU o webinář k softwaru na modelování bílkovin.

Caver pomáhá vyhledávat dutiny a tunely v bílkovinách. Na obrázku je vizualizace ribozomu 70sRF2 složeného ze zhruba 300 000 atomů.

Americká Harvard Medical School si od vědců z Loschmidtových laboratoří Masarykovy univerzity vyžádala webinář o softwaru Caver. Nástroj, který pro modelování bílkovinných struktur navrhli odborníci z přírodovědecké fakulty a fakulty informatiky, využívají tisíce uživatelů. Internetový seminář povede Jan Brezovský z Loschmidtových laboratoří MU. „Určitě to přispěje k dalšímu rozšíření softwaru a také k jeho lepšímu využívání,“ uvedl Brezovský.

Webinář pořádá konsorcium SBGrid sdružující více než dvě stovky laboratoří z oblasti strukturální biologie 13. června dopoledne. Bude věnován především otázkám správného využívání nástroje Caver. Dá se očekávat, že se podobné semináře budou organizovat i v budoucnu, například pro nové verze programu. „Pracujeme na tom, aby byl software rychlejší, přesnější  a uměl zpracovat více dat,“ doplnil Brezovský.

Instalaci vědeckého softwaru Caver si Harvard Medical School vyžádala zhruba před rokem. Nástroj důležitý pro strukturální biologii začali vyvíjet výzkumníci z Loschmidtových laboratoří pod vedením Jiřího Damborského. Umožňuje vyhodnocovat dutiny a tunely v proteinech, což umožňuje jejich následnou genetickou úpravu.