Přejít na hlavní obsah

Zmínky o neplodnosti jsou už v bibli

Neplodnost jako nemoc je oproti obecným představám dlouhodobý problém lidstva. Umělým oplodněním se v ČR řeší 30 let.

„Otec“ prvního české dítěte ze zkumavky Ladislav Pilka oslavil 80 let.

Populace nejen v Evropě stárne, rodí se málo dětí a také přibývá problémů s neplodností. Celosvětová data hovoří o tom, že jeden ze šesti párů má problém zplodit potomka. Podle nestora české reprodukční medicíny a emeritního profesora Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Ladislava Pilky to však není v dějinách nic nového.

„Neplodnost jako nemoc je dlouhodobý problém lidstva. Už v bibli o ní najdeme zmínky a mnoho dějinných komplikací vznikalo například kvůli neplodnosti vládnoucích rodů,“ poznamenal Pilka, který byl v roce 1982 členem brněnského týmu expertů, jenž se díky metodám asistované reprodukce zasloužil o narození prvního dítěte ze zkumavky v Československu i v celém východním bloku. Bylo to čtyři roky poté, co v Anglii přišlo na svět vůbec první dítě díky umělému oplodnění.

Jak Pilka poznamenal, neplodností se lékaři zabývali už hluboko v historii, bez nových znalostí a odborností však nejsou metody asistované reprodukce možné. „Ještě za nás se medicína v této oblasti vyvíjela pomalu a úspěchy nebyly veliké, pohybovaly se okolo 30 až 40 procent,“ řekl. Uvedl, že lékaři tenkrát zkoušeli různé metody zpřístupnění vejcovodů, včetně chirurgických úprav. A právě to je dovedlo k jedné z metod nazývané GIFT, díky které se narodilo první dítě v Československu.

Byl to úspěch mimo jiné proto, že lékaři tenkrát neměli přístup k potřebnému vybavení. „Naše první děti ze zkumavky vznikaly doslova na koleně. V Československu tehdy nebyl dostupný žádný materiál, speciální stříkačky jsem sehnal na Slovensku a naše sestřičky je musely dopilovat. Hadičky jsem sehnal od vojáků a speciální komůrku, kde se spojuje vajíčko se spermií, vyrobil kolega,“ vzpomíná na začátky reprodukční medicíny Pilka.

Ačkoliv to byl tenkrát velký úspěch, o prvním dítěti ze zkumavky se toho moc neví. „Léčba neplodnosti je diskrétní záležitost. Ne každá žena chce, aby se o tom vědělo. Podobné to bylo i s matkou prvního dítěte. Nechtěla zveřejňovat jména ani fotografie,“ vysvětlil anonymitu profesor. Dodal, že se často setkával i s pacientkami, které nemohl obeslat ani dopisem kvůli pravidelné kontrole, protože bydlely na vesnici a bály se prozrazení.

Reprodukční medicína se díky týmu profesora Pilky na gynekologicko-porodnické klinice začala v Československu rozvíjet už před třiceti lety. V roce 1990 existovala tři centra asistované reprodukce, dnes je jich už 42. Ročně se v tuzemsku narodí asi čtyři tisíce dětí ze zkumavky. Služby lékařů v Česku však nevyužívají jen místní. Kvůli nižším cenám i kvůli rozdílným zákonům je řada pacientů ze zahraničí.

Hlavní novinky