Přejít na hlavní obsah

Experimenty se přesunou z laboratoří na Kraví horu

Festival vědy obsadí v pátek a v sobotu okolí brněnské hvězdárny na Kraví hoře.

Byla jednou jedna špinavá řeka a ryby v ní byly nešťastné. Šel kolem vědec z Masarykovy univerzity z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí... a jak to dopadlo, se dozvíte na představeních Festivalu vědy, který se koná v pátek 13. a v sobotu 14. září na brněnské Kraví hoře.

Festival chce jako každý rok přiblížit lidem to, co se děje za zdmi vědeckých institucí, a ukázat, jak je věda zábavná a hlavně důležitá. V okolí hvězdárny se návštěvníkům představí dvanáct univerzitních, akademických a vzdělávacích organizací.

„Věda ovlivňuje náš každodenní život, kariéru, naděje i sny. Cílem Festivalu vědy však není poučovat, nýbrž inspirovat a názorně předvést, že věda je tu proto, aby se nám lépe žilo,“ uvedl Jiří Dušek Hvězdárny a planetária Brno, která akci organizuje.

Na Kraví hoře najdou návštěvníci také Divadlo vědy - stan pro přibližně 250 diváků, v němž budou ve 40minutových představeních prezentovat svou práci vědci z Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity, Vysokého učení technického v Brně a z Akademie věd. Zájemci se tam dozvědí například konec pohádky o chemikáliích ve vodě nebo se mohou podívat na zoubek robotům, jejichž tajemství poodhalí experti z Pedagogické fakulty MU.

Na festival vědy naváže o čtrnáct dnů později Noc vědců. V pátek 27. září se od šesti hodin večer mohou zájemci podívají přímo do prostor některých brněnských univerzit, muzeí i na hvězdárnu. Na přírodovědecké fakultě si například mohou poslechnout zážitky z expedic do Antarktidy, dozvědět se zajímavosti o kofeinu nebo o mikrobiologii, na fakultě informatiky si zase vyzkoušejí interaktivní technologie. Na hvězdárně se pak kromě pozorování oblohy mohou zúčastnit ekonomických a politologických experimentů.

Hlavní novinky