Přejít na hlavní obsah

Noc vědců – experimenty, prohlídky a přednášky

Masarykova univerzita se už posedmé zapojí do Noci vědců. Svátek vědy začíná v pátek 27. září v šest hodin večer.

Na přírodovědecké fakultě představí svou práci také geologové.

Co se děje za zdmi laboratoří a výzkumných center Masarykovy univerzity předvedou studenti a pracovníci univerzity všem zájemcům v pátek 27. září večer na Noci vědců.

Akce, která má za cíl atraktivním způsobem přiblížit současnou vědu veřejnosti, začne v šest hodin odpoledne. Prostory přírodovědecké fakulty v Kotlářské ulici, fakulty informatiky v ulici Botanická a Hvězdárny a planetária Brno budou zájemcům otevřené až do půlnoci. 

Jedinou výjimkou je botanická zahrada přírodovědecké fakulty, která kvůli bezpečnosti zavře už v deset hodin večer. Nabídne ale bohatý program. Kromě prohlídek skleníků budou k vidění různé druhy hmyzu, návštěvníci se dozví zajímavosti o netopýrech v Brně nebo o klíšťatech. Připravené bude také Botanické tržiště zaměřené na určování rostlin, prohlídku herbářů a masožravých rostlin.

Na přírodovědecké fakultě se představí také geologové, kteří si pro letošní Noc vědců připravili přednášky, kvíz i výstavu věnovanou vulkánům v Evropě. Geografický ústav přichystal ukázky takzvané personalizace map. Neobvyklé experimenty předvedou návštěvníkům fyzikové a genetici naučí zájemce izolovat DNA z ovoce.

Na fakultě informatiky najdou návštěvníci ukázky různých interaktivních aplikací, které si mohou moci také vyzkoušet. Poučí se o tom, jak počítače zpracovávají přirozený jazyk a dozví se také něco o biochemické analýze.

Univerzita se bude prezentovat i na brněnské hvězdárně, kde se návštěvníci mohou zapojit do ekonomických a politologických experimentů zaměřených například na korupční jednání či daňové chování. Prohlédnou si univerzitní observatoř a těšit se mohou také Úžasné divadlo fyziky a jejich hrátky s optikou nebo na žonglérskou dílnu.

Podívejte se na podrobný program Noci vědců.

Hlavní novinky