Přejít na hlavní obsah

Středoškoláci změní svět díky MU

Masarykova univerzita připravila soutěž pro středoškoláky. Vyzývá je, aby změnili věci kolem sebe.

Logo soutěže Změň to!

Každý si občas zanadává na věci kolem sebe, na nedokonalosti, chyby a nespravedlnost. Málokdo se to ale pokusí změnit. Možná nemá chuť, nebo má pocit, že by jeho snažení bylo marné. Šanci to zkusit nabízí nově Masarykova univerzita generaci, která bude za pár let pro společnost velmi důležitá, mladým lidem mezi 13 a 19 lety. Univerzita pro ně vyhlásila soutěž s jasným názvem Změň to!

„Hledáme lidi, kteří chtějí, aby jejich rodiče, sourozenci a jednou možná i jejich děti, vyrůstali v lepším životním prostředí, byli zdravější nebo věděli, jak podnikat s ohledem na své okolí. Hledáme ty, kteří mají nápady na řešení či předcházení problémů, vylepšování věcí či využívání alternativních prostředků a zdrojů,“ uvedla jedna z organizátorek soutěže Jana Posltová.

Zájemci si mohou vybrat z pěti kategorií, a to životní prostředí, člověk, sociální podnikání, vzdělávání a internet a nová média. Nápady a návrhy na řešení problémů budou posuzovat odborníci z Masarykovy univerzity.

A jak se do soutěže zapojit? Přihlašování bude možné od 25. října do 25. listopadu. Vše, co musí zájemci udělat, je sepsat návrh na maximálně deset normostran, vyplnit přihlášku a vše poslat prostřednictvím webové stránky zmento.muni.cz, která bude v nejbližších dnech spuštěna. „Čím dříve se studenti s projektem přihlásí, tím lépe. Kdo se zaregistruje do 10. listopadu, dostane do týdne komentáře od odborníků, které může do své prezentace ještě zapracovat,“ zdůraznila další z organizátorek Simona Pecková.

Z prací, které na univerzitu přijdou, vybere porota deset nejlepších, které pak zveřejní na webu. Jejich tvůrci postoupí do finále, které se bude konat 13. prosince na Fakultě sociálních studií MU. V desetiminutové prezentaci představí svůj projekt publiku. Vítězové budou dva, jednoho vybere porota a druhého diváci.

Autor nejlepšího návrhu pak bude mít možnost představit svůj nápad také na vědeckopopulárním portálu Masarykovy univerzity věda.muni.cz.

Hlavní novinky