Přejít na hlavní obsah

Život s dotazníkem

V polovině prosince se setkali lidé, kteří se dvacet let účastnili dlouhodobé studie ELSPAC.

Eva Mikšová a její maminka Jindřiška vyplňovaly dotazníky 20 let.

Jindřiška Mikšová je platová referentka a vždycky se zajímala o psychologii. Když jí tedy v roce 1991 přišel první dotazník studie s tajemnou zkratkou ELSPAC, neváhala a začala jej vyplňovat. Za dalších dvacet let vyplnila desítky dotazníků nejen ona, ale i její dcera Eva, její otec, pediatr i učitel.

ELSPAC je v překladu Evropská dlouhodobá studie těhotenství a dětství, v níž vědci sledovali faktory ovlivňující zdraví a vývoj jedné generace dětí. Na počátku do ní zahrnuli přes sedm tisíc dětí z Brněnska a Znojemska. „Když měla dcera několik týdnů, tak nám přišel první dotazník, nejspíš přes pediatra nebo porodnici. O studii jsem už před tím četla v novinách, věděla jsem tedy, o co jde a líbilo se mi to,“ říká Jindřiška Mikšová.

Přestože se někdy k vyplňování obsáhlých dotazníků těžko probojovávala, dělala to ráda.  „Nemyslím si, že by to bylo něco, co se nedá zvládnou. A výsledky těch vyšetření pro nás byly zajímavé,“ je i po více než dvaceti letech spokojená s tím, že se do šetření zapojila.

Přestože nejvíc dotazníků vyplňovaly během výzkumu maminky, jakmile bylo sledovaným dětem jedenáct let, nevyhnuly se zodpovídání otázek ani ony. „Někdy jsem byla naštvaná, že jsem musela vyplňovat spoustu papírů, ale v zásadě mi to nevadilo. V pubertě se mi spíš někdy nechtělo na vyšetření,“ mluví o své zkušenosti Eva Mikšová, která je v současnosti na rodičovské dovolené.

Eva se s maminkou a desítkami dalších lidí přišla v polovině prosince podívat na setkání účastníků studie. Dozvěděly se na něm zajímavé údaje, která ze studie vyplývají. Data nedávno převedli z více než dvou set tisíc dotazníků do digitální podoby odborníci z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí RecetoxInstitutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity, kteří budou dál o databázi pečovat a dávat ji do nových souvislostí.

Lidé se tak na setkání mohli dozvědět například to, že se sesbíraných dat plyne, že téměř 80 procent patnáctiletých dětí má zkušenosti s alkoholem. Poslechli si také přednášku psycholožky Lenky Lacinové z fakulty sociálních studií o tom, jaké lásky a strachy mají děti a mladí lidé.

Oběma ženám se setkání líbilo a splnilo jejich očekávání. „Přednášky byly obsáhlé a zajímavé a líbila se nám ukázka webových stránek ELSPAC, kde je vidět, kolik informací výzkum přinesl,“ shodly se Jindřiška s Evou. Bylo pro ně působivé také vidět lidi, kteří po dvacet let procházeli stejnou zkušeností jako oni.

Hlavní novinky