Přejít na hlavní obsah

Den vědy otevře dveře všech fakult

V sobotu 24. května se pro veřejnost otevřou laboratoře Masarykovy univerzity.

Na návštěvníky Dne vědy čeká spousta kvízů a testů.

Narýžovat si zlato, podívat se na součásti tělní soustavy v Anatomickém muzeu nebo si zaexperimentovat s ekonomy umožní Den vědy, který se koná v sobotu 24. května odpoledne na Masarykově univerzitě. Rozsáhlou akci organizuje univerzita poprvé u příležitosti 95. výročí svého založení.

Pro všechny zájemce budou na mnoha místech v Brně připravené přednášky, workshopy, ukázky vědecké práce a také řada soutěží a kvízů. Do dne vědy se zapojily všechny fakulty a také Centrum jazykového vzdělávání.

„Chceme prezentovat cíle a výsledky výzkumu na Masarykově univerzitě veřejnosti srozumitelnou a atraktivní formou a vzbudit tak všeobecný zájem o vědu,“ vysvětlila hlavní účel akce jedna z organizátorek Jana Posltová.

Součástí Dne vědy bude i slavností otevření geoparku a mineralogických a paleontologických sbírek přírodovědecké fakulty v areálu v ulici Kolářská. Část programu fakulty se bude odehrávat také v bohunickém kampusu, kde bude například možné nahlédnout do laboratoře pro zpracování historické DNA.

V kampusu se představí také lékařská fakulta. Její studenti předvedou ukázky záchrany života a návštěvníky čeká i prohlídka anatomického muzea. Prohlídku sportovních laboratoří s nabídkou měření fyzické zdatnosti pořádá tamtéž i fakulta sportovních studií.

Filozofická fakulta představí objevy z archeologického průzkumu při stavbě nového vědeckého centra v areálu v ulici Arna Nováka. Na pedagogické fakultě na Poříčí si zase lidé vyzkouší, jaké to je, stát za katedrou. Na ekonomicko-správní fakultě se zájemci mohou zúčastnit ekonomického experimentu nebo se dozvědět víc o finanční gramotnosti a na fakultě informatiky zase najdou ukázky informačních a komunikačních technologií.

Na fakultě sociálních studií ulici pak nahlédnout do zázemí studentského rádia R. Program právnické fakulty se pak kvůli opravám budovy uskuteční v Univerzitním kině Scala. „S přesunem mezi jednotlivými místy pomůže i zvláštní autobusová doprava, která posílí mobilitu mezi centrem, ze zastávek v Joštově a Kotlářské ulici, a kampusem v Bohunicích,“ doplnila Posltová.

Podrobný program Dne vědy, který byl financován z programu Věda a vědci pro vzdělanost moderní společnosti, naleznete zde.

Hlavní novinky