Přejít na hlavní obsah

Noc vědců: poznávání hmyzu i politologické pokusy

Jaká vypadala největší vědeckopopulární akce Česka na Masarykově univerzitě.

Chov čmeláků. Ale pozor. Na rozdíl od včely může bodnout i několikrát.

Víte, že existuje něco, jako chov čmeláků? A proč je důležité pravidelně vytírat prach z poliček a klávesnice? I na tyto otázky dostali odpovědi návštěvníci páteční Noci vědců, která se odehrávala už podeváté na desítkách míst po celém Česku včetně Masarykovy univerzity

Už krátce po šesté hodině večer jsou areál i budovy přírodovědecké fakulty na Kotlářské plné lidí. Později zjišťujeme, že se jich tu do půlnoci otočilo kolem 2500 a stejně tolik přišlo na hvězdárnu, kde se odehrávala další část univerzitního programu.

Při vchodu dostáváme ve tmě svítící náramek s logem akce a míříme do botanické zahrady a přilehlých skleníků. Noc vědců 2014 začíná a my si nechceme nechat nic ujít.

U vchodových dveří skleníku míjíme upozornění, abychom je nezapomněli zavřít – prý kvůli motýlům. Tázavě se ohlížím, žádní motýli ale nejsou vidět. Místo toho narážíme na stoleček s vitrínami plnými čmeláků. „Támhle je královna,“ ukazuje přihlížejícím dětem odpovědný mladík a jeho kolegyně zatím jednoho malého čmeláka chová na prstě. „Na rozdíl od včely může čmelák bodnout i víckrát,“ vysvětluje.

Attacus atlas je považován za největšího motýla na světě.

Procházíme kolem obrovitých exotických rostlin, mezi nimi vyniká největší leknín světa Viktorie královská. Ohlížím se po trsu zelených banánů, když si všimnu nadšeného blýskání fotoaparátu někde za mnou. Tak přeci! Veliký exotický motýl Attacus atlas přiletěl kdoví odkud, usadil se na směrovací tabuli a klidně zapózoval nadšeným návštěvníkům skleníku.

Experimenty se čtyřmi živly
Neuběhla ani půlhodinka a prakticky všude už je úplně plno. Tak jako nás, i další desítky lidí lákají zejména zajímavé fyzikální experimenty. Úspěch má například pokus s tekutým dusíkem, který dokáže rozezvučet olovo nebo nechat levitovat magnet pod takzvaným supravodičem.

Skrytý život pod hladinou a boření mýtů o pijavicích.

V matematickém pavilonu paradoxně narážíme na místnost s tajuplným názvem: Skrytý život pod hladinou. Dozvídáme se tam například, že ne každá pijavice saje krev a divíme se, kolik drobných tvorečků ve vodě může žít, aniž bychom o nich věděli.

Ve vedlejší místnosti tak tak úspěšně složíme SOMA kostku, než nás vyženou kvůli začínající přednášce. Logické hry a hádanky ale provází i chodbou a po přečtení jednoho z plakátů smutně konstatujeme, že ani znalost matematiky jednomu nezaručí vítězství v ruletě.

Čistíte mrkev, nebo ne?
Před další místností nás zaujme několik vysokých nádob, do nichž lidé hází hrachová zrnka. „Tady můžete zahlasovat, kolikrát jste v posledním roce brali antibiotika,“ zve nás přístojící organizátor.

Co všechno dostaneme z mrkve tím, že ji očistíme?

Uvnitř místnosti podobným způsobem odpovídáme na další, zdánlivě nahodilé otázky – jak často vytíráme prach, jaké léky nejčastěji užíváme při chřipce a zda čistíme mrkev či nikoliv. Na dalších stanovištích se dozvíme, jak to tedy skutečně je (nebo by mělo být). Například, že když mrkev před konzumací pečlivě očistíme, zbavíme ji tak zachycených pesticidů, a taky, že utíráním prachu pomůžeme čistotě vzduchu doma víc, než pouhým větráním, protože právě v něm se všechny nečistoty z okolí zachycují.

Taje přírodních věd nejsou ale ty jediné, které se páteční noci poodhalili. Bohatý program se odehrával například i na fakultě informatiky, kde si mohli návštěvníci vyslechnout povídání o optických hračkách a vzniku animovaného filmu nebo si vyzkoušet software pro zpracování přirozeného jazyka.

Ukázky hmyzu a světelná show
Program Masarykovy univerzity v rámci Noci vědců pokračoval i v Mendelově muzeuhvězdárně na Kraví hoře. Právě na hvězdárně mohl každý nahlédnout do toho, co už brzy nabídne brněnský vědecko-zábavný park VIDA! Děti i dospělí si vyzkoušeli například sestavit složité geometrické tvary, a procvičili si tak prostorovou představivost.

Obrovitá pakobylka.

Zoologové na místě ukazovali nejrůznější druhy hmyzu od obří pakobylky až po bource morušového. Předvedli se ale i sociální vědci. Ve skupinových hrách pořádaných ekonomy a politology si mohly všechny věkové kategorie vyzkoušet rozhodování v různých situacích z běžného života a zjistit, jak se bude jejich volba lišit, změní-li se vnější podmínky a motivace.

Světelná show na hvězdárně.

Po setmění pak venku na návštěvníky čekala nejdřív světelná a později ohňová show v podání oblíbené žonglérky Dáši Trávníkové z fakulty sportovních studií.

A v neposlední řadě jste se mohli vypravit také na stanoviště naše portálu věda.muni.cz v observatoři Masarykovy univerzity

a několik desítek dětí i dospělých nám za lízátko s nápisem Milujeme vědu odpovědělo na kameru, k čemu je podle nich dobrá věda a co dělá člověk, který bádá. Sestřih najdete už brzy na našem webu!

Hlavní novinky