Přejít na hlavní obsah

Mladou molekulární bioložku ocenil ministr školství

Karla Plevová svým výzkumem v Ceitecu MU pomohla zlepšit diagnostiku leukémie.

Cenu ministra školství pro vynikající studenty za mimořádné výsledky získala nyní již odborná pracovnice Ceitecu Masarykovy univerzity Karla Plevová. Vědkyně, která se zabývá studiem chronické lymfocytární leukémie a teprve nedávno dokončila doktorské studium, má už na kontě řadu ceněných publikací a její laboratorní práce našla uplatnění v nemocniční praxi.

„Na ceny si nijak zvlášť nepotrpím, ale je to samozřejmě příjemné. Není ovšem jen pro mě, patří celému kolektivu, protože se navzájem inspirujeme a bez kolegů bych sama na tolik věcí nikdy nepřišla,“ komentovala svůj úspěch Plevová, jež se ve své dizertaci, kterou obhájila před rokem, věnovala analýze znaků leukemických buněk.

Ačkoliv se pohybuje hlavně v laboratoři, kde pracuje s krevními vzorky, výsledky jejího výzkumu pomáhají i přímo v nemocnici. „Pacienti s chronickou lymfocytární leukémií se potýkají s tím, že se jim po určitém čase, kdy už netrpí příznaky nemoci, choroba vrací,“ vysvětluje molekulární bioložka. Svou prací pomohla právě tomu, že se u některých pacientů daří návrat choroby včas zaznamenat.

Ocenění, pro které si do Prahy přijela, ministerstvo předává už od roku 1999. Nominaci na ně podávají jednotlivé univerzity prostřednictvím svých rektorů a jejich návrhy pak posuzuje ministerská komise. Letos se jich sešlo 37, nominaci nakonec proměnila necelá čtvrtina navrhovaných. Rozdáno bylo osm cen.

Hlavní novinky