Přejít na hlavní obsah

Lepší zaměstnanosti starších lidí pomůže speciální index

Index bere ohled i na subjektivní pocity pracovníka nebo jeho motivaci, takže o něm dává komplexní informaci.

Nový nástroj, který lépe zhodnotí pracovní schopnosti starších zaměstnanců, dnes představili zástupci Asociace institucí vzdělávání dospělýchÚstavu pedagogických věd Filozofické fakulty MU. Zaměstnavatelé doposud zohledňovali jen lékařské zprávy. Index pracovní schopnosti (zkráceně WAI), které zmíněné instituce prosazují, ale bere ohled i na subjektivní pocity pracovníka nebo jeho motivaci, takže o něm dává komplexnější informaci. Ve výsledku tak napomáhá vyšší zaměstnanosti lidí ve věkové skupině nad 50 let.

Experti se při šíření indexu v Česku inspirovali v jiných evropských zemích, kde se tato personalistická technika používá úspěšně už dvě desetiletí. „Data, která díky ní získají, umožní zaměstnavatelům lépe využívat pracovní sílu svých lidí a řešit nebo předcházet případnému přetížení. Lidé tak mohou pracovat déle, což je výhodné pro všechny strany,“ přiblížil vedoucí ústavu pedagogických věd Petr Novotný.

On a jeho kolegové mají za sebou pilotní studii, díky níž bude možné postupem času vytvořit český index. Data, která badatelé získali od 240 respondentů starších 50 let, se zatím porovnávají s těmi zahraničními. Z šetření vyplývá například to, že starší čeští zaměstnanci jsou na tom se silami a chutí do práce podobně jako například jejich nizozemští kolegové, takže z tohoto pohledu není důvod, proč by mezi lidmi v předdůchodovém věku měla být v Česku vyšší nezaměstnanost. Další studie by měly následovat, počítá se s nimi například ve strategických vládních dokumentech.

Podrobnosti o pilotní studii se dočtete v červnovém měsíčníku Muni.

Hlavní novinky