Přejít na hlavní obsah

Mladá biochemička hledá lék pro diabetiky

Iveta Minaříková zvítězila s popisem svého výzkumu v Science slamu.

Biochemička Iveta Minaříková.

Čtyři studenti Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity na začátku dubna soutěžili o to, kdo dokáže nejvíc zaujmout publikum svým výzkumem. Čtvrtý ročník Science slamu MU nakonec vyhrála studentka biochemie Iveta Minaříková. Už tři roky spolupracuje na vývoji léčiv zabraňujících vzniku hypoglykémie.

Hypoglykémie je pojem označující nadměrný pokles hladiny krevního cukru. Hrozí zejména lidem s cukrovkou, tedy asi každému dvanáctému Čechovi.

Tělo diabetiků neprodukuje inzulín, který má dávat buňkám v těle signál, že se blíží důležitý zdroj energie – glukóza. Díky tomuto signálu se buňky otevírají a glukózu vstřebávají. Lidé s cukrovkou si tedy musí inzulín do těla dodávat injekčně.

„To má však svá úskalí – diabetici si sice dávkují inzulín v pravidelných denních rytmech, už ale zapomínají pravidelně jíst. Buňky tedy dostávají signál, že se blíží glukóza, ta ale nepřichází. Proto začínají vyžírat volný cukr z krve, který by měl být pro buňky běžně nedotknutelný, a tím dochází k hypoglykémii,“ vysvětluje biochemička.

Lidé trpící diabetem reagují na nedostatek cukru různě – jsou nervózní, podráždění, malátní, mohou ale upadnout i do bezvědomí nebo zemřít.

Pomoci jim má lék, který dokáže po určité době do těla uvolnit glukózu. O tom, za jak dlouho to bude, rozhoduje tloušťka jeho obalu. Vývoj nového léku je však běh na dlouhou trať. Příští rok ho výzkumníci teprve plánují testovat na zvířatech.

Mladá biochemička začala před třemi lety pracovat na ústavu technologie léků na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně na své bakalářské práci, dneska tam dokončuje i svou magisterskou práci.

„V laboratoři jsem trávila i 15 hodin týdně. Prohloubila jsem si znalosti ve svém oboru. Dočetla jsem se hodně o fungování různých chemických procesů v lidském těle. Líbil se mi ale i mezioborový přesah. Mým nejlepším kamarádem se na dlouhou dobu stal český lékopis popisující výrobu a testování léků,“ říká studentka Masarykovy univerzity.

Meziuniverzitní spolupráci umožnil projekt BiochemNet propojující různá biochemická a biomedicínská pracoviště.

Hlavní novinky