Přejít na hlavní obsah

Jak se dostat ke špičkovým doktorandům ze zahraničí

Skupina přírodovědců pod vedením Vítězslava Bryji našla posily díky programu ITN.

Najít kvalitní doktorské studenty nemusí být vždycky jednoduché. Jednou z možností, jak získat ty nejšikovnější posily ze zahraničí, je zapojit se do evropského programu ITN, tedy Innovative Training Networks, který podporuje mezinárodní mobilitu.

Díky tomu se například do skupiny Vítězslava Bryji z Masarykovy univerzity, která se zabývá výzkumem buněčné komunikace na úrovni signální dráhy Wnt, dostala Indka Zankruti Dave a Polák Tomasz Witold Radaszkiewicz. Oba našli díky programu ITN WntsApp nabídku doktorského studia v Brně a prostředí se jim zalíbilo.

Doktorandi Zankruti Dave a Tomasz Witold Radaszkiewicz.

„Při pohovoru jsem se seznámila se členy týmu, prohlédla jsem si město a cítila jsem, že je to dobrá pozice,“ uvedla Dave, která před tím studovala ve Spojených státech. V Brně se zabývá výzkumem chronické lymfocytární leukémie. Konkrétně sleduje, jak interakce dvou proteinů ovlivňuje rozvoj této nemoci.

Podobně se proteiny důležitými v chronické lymfocytární leukémii zabývá i Radaszkiewicz, který studuje mimo jiné i možnosti cílené léčby této nemoci. „Po magisterském studiu ve Wroclavi jsem si hledal doktorskou pozici v zahraničí a pozice v této laboratoři odpovídala mým zájmů. Navíc mám Českou republiku rád,“ řekl Radaszkiewicz.

International Training Networks sdružují vždy několik akademických partnerů a biotechnologických firem. Většinou se domluví skupiny, které jsou ve vědě relativně úzce zaměřeny a zažádají o grant. Pokud jej získají, mohou školit až 15 doktorských studentů.

„Studenti se vybírají na celosvětové úrovni, takže přicházejí ti nejšikovnější. Sami se pak rozhodnou, do které laboratoře v rámci konsorcia chtějí nastoupit. Povinně však musí strávit nějakou dobu i u dalších zapojených subjektů,“ přiblížil princip Bryja.

Program podle něj umožní studentům nejen srovnávat jednotlivé laboratoře, ale také se mnohem víc naučit. „Každý umí vždy něco lépe než ti ostatní, a doktorandi se tak dostanou k tomu nejlepšímu. Pro nás je pak hlavní přínos v tom, že studenti přinášejí nové věci z velice kvalitních laboratoří, v našem případě například z University of Cambridge nebo Karolinska Institutet, díky nimž rozšiřujeme náš metodický repertoár a produkujeme významnější výzkumné výsledky,“ dodal Bryja.

V rámci čtyřletého grantu, který na Masarykově univerzitě získala v minulosti také profesorka Jana Klánová z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí a nově profesorka Šárka Pospíšilová z Ceitec MU, získají jeho účastníci možnost platit po tři roky doktorské studenty. Na jejich nalezení mají rok.

Dave i Radaszkiewicz jsou v kampusu spokojení. Oba by chtěli po studiích zůstat ve vědě. Zankruti Dave ale zvažuje také práci v průmyslu, aby nabrala nové zkušenosti i z této oblasti.

Hlavní novinky