Přejít na hlavní obsah

Vědci se představí vědcům. V kampusu i v kavárně

Ceitec chystá nové mezinárodní semináře, Nights of Beer a pubkvízy pro vedoucí výzkumných skupin i studenty.

Night of Beer, neformální setkávání mladých vědců, se rozšíří do střední Evropy.

Představa vědců, kteří se se svým nápadem schovají v laboratoři a vyjdou ven až s hotovým výzkumem, rozhodně nepatří k modernímu pojetí vědy. Prestižní vědecké instituce ve světě se naopak snaží odborníky propojovat a podporovat jejich vzájemnou komunikaci. Stejnou cestou se vydává institut Ceitec ve spojení s Masarykovou univerzitou.

„Nově rozjíždíme semináře pro vedoucí výzkumných skupin a držitele grantů – Life Science PI Seminars. Chceme tak posílit komunikaci a interní spolupráci s univerzitou a zároveň dát vědcům možnost představit své výzkumy a získat tak od kolegů zpětnou vazbu,“ uvedla molekulární bioložka Mary O´Connell. Organizátoři si od toho slibují zvýšení vědecké síly Ceitecu i MU v mezinárodním prostředí.

Semináře se budou konat během semestru vždy v 11 hodin dopoledne v bohunickém kampusu v pavilonu A11. První hodinové setkání, které je přístupné všem zájemcům z řad vedoucích výzkumných skupin, postdoců, doktorandů, ale i studentů, se koná 26. února a svůj výzkum Wnt signalingu na něm představí Vítězslav Bryja z Přírodovědecké fakulty MU.

Pokračovat budou také základní Life Science semináře, které od 25. února nabídkou každý týden všem zájemcům přednášku špičkového zahraničního odborníka. Jejich součástí je také série Mendel lectures.

Institut se ale nechce omezovat jen na domácí posluchače. Nedávno získal peníze na podporu spolupráce v rámci zemí Visegradského fondu na V4 Science Café. „Podstatou projektu je šířit existující koncept Night of Better coopEration in sciEntific Research, neboli Night of Beer, kdy jednou za měsíc zveme doktorandské studenty a postdocy na pivo a v neformální atmosféře diskutujeme o jejich výzkumu napříč obory,“ uvedla organizátorka akcí Dana Černošková.

Nově chtějí koncept jednak zavést v Maďarsku, Polsku a na Slovensku a vzájemně si také začít doporučovat přednášející, kteří by měli představovat výzkumy v jednotlivých zemích. „Chceme ukazovat, že významná část vědy se záleží také na neformálních diskusích lidí, kteří by se běžně ani nepotkali,“ podotkla Černošková.

Setkání pomáhá organizovat také Michaela Fojtů, která s kolegou Adamem Obrusníkem připravuje a moderuje pubkvíz. „Jedná se o zábavu, která je v Brně již několik let prověřená. Náš pubkvíz je ojedinělý v tom, že jej může člověk navštívit klidně i sám –  lépe řečeno tam jednoduše zůstane po přednáškách –  a vytvořit tým s lidmi ze zcela odlišných oborů,“ popsala semináře doktorandka z lékařské fakulty.

Rozšíření celého konceptu Night of Beer (tedy i s pubkvízem) do zemí V4 bude podle Fojtů rozhodně přínosné, už jen z toho důvodu, že je formát téhle akce dost ojedinělý. „Představuje pravidelné střetávání se výzkumníků napříč technickými, přírodovědeckými a lékařskými obory, a to neformálně, v uvolněné atmosféře kavárny, která není o nic méně kreativnějším prostředím než konferenční sál,“ dodala studentka.

Hlavní novinky