Přejít na hlavní obsah

Chybějící školka v kampusu je problém

Uznávaná molekulární bioložka Mary O´Connell hodnotí rok působení v českém vědeckém prostředí.

Bioložka Mary O´Connel se věnuje výzkumu v Ceitecu MU i neziskové práci.

Před více než rokem přišla do technologického institutu Ceitec MU uznávaná molekulární bioložka Mary O´Connell. Díky evropskému grantu ERA Chairs i podpoře ze strany Masarykovy univerzity se může v Brně věnovat výzkumu modifikací RNA a jejich vztahu k autoimunitním nemocem.

V posledním roce sestavovala výzkumnou skupinu, která se zabývá tím, jak dokáže tělo na úrovni RNA, tedy ribonukleové kyseliny, rozpoznat samo sebe. „Viry mají stejné nukleové kyseliny jako člověk, takže je otázka, jak je tělo dokáže odlišit a zareagovat na ně. Když totiž udělá chybu, může vzniknout například autoimunitní onemocnění,“ přiblížila O´Connell svůj výzkumný záměr.

Není to však její jediný úkol v Ceitecu, angažuje se i v dalších oblastech. „Snažím se přispět k  propagaci institutu v zahraničí i tady. Je to skvělé místo s velkým potenciálem, ale je třeba zajistit, aby se využil. Mimo jiné proto také pořádáme cyklus Life science seminářů, kam zveme odborníky z celého světa,“ uvedla bioložka a poznamenala, že většina z nich je novými prostorami a jejich vybavením příjemně překvapena.

Komunikaci chce však britská vědkyně rozvíjet i směrem dovnitř instituce. „V  únoru bychom měli zahájit další sérii interních seminářů, na nichž se budou pravidelně setkávat vědci z Ceitecu a Masarykovy univerzity, kteří působí v kampusu. Slibuji si od toho hlavně rozvoj spolupráce na  různých projektech,“ řekla O´Connell.

Její největší zájem se teď ale soustředí jinam než na vědu. Chce prosadit vybudování školky. „Je to velký problém, který je často vnímán jen jako záležitost žen. Přitom ve světě jsou institucionální školky budovány cíleně jako součást nabídky zaměstnaneckých výhod,“ podotkla bioložka s tím, že je to důležité i pro udržení stávajících zaměstnanců nebo jejich dřívější návrat do práce.

Když se totiž dělal v kampusu průzkum, zjistilo se, že aktuálně mají lidé tam pracující okolo 350 dětí ve věku, kdy chodí do školky. Uvažuje se přitom o vytvoření míst pro 20 až 24 dětí. „Také z ekonomického hlediska je školka výhodná. Když uvážíte, že financujete vzdělávání žen, které pak zůstanou několik let doma s dětmi, nedává to vůbec smysl,“ domnívá se O´Connell, která sama před lety využívala školku pro své dva syny. „Oba byli ve školce od tří měsíců a nemyslím si, že by je to nějak poznamenalo. Navíc samozřejmě nikdo nikoho nenutí, aby svěřoval své děti do péče jiným. Jde jen o to, dát lidem tu možnost,“ zdůraznila bioložka.

Přestože se věnuje výzkumu i další práci pro Ceitec, zbývá jí stále volný čas, v němž se věnuje neziskové práci. „Spoluvytvářím webové stránky, které budou fungovat podobně jako seznamka. Africké univerzity přes ně budou hledat lidi, kteří by u nich krátkodobě přednášeli v požadovaných kurzech,“ přiblížila činnost své neziskové organizace GE&NE Africa. Množství aktivit je možná nepředstavitelné, ale Mary O´Connell se drží toho, že člověk může, po malých krůčcích, změnit svět.

Hlavní novinky