Přejít na hlavní obsah

Devět doktorandů Muni dostalo od Brna statisícová stipendia

Podpora ze stipendijního programu Ph.D. talent jim umožní soustředit se víc jen na vědu.

Doktorandka Amel Yamoune pracuje v Mendelově centru genomiky a proteomiky Ceitecu MU.

Talentovaní mladí vědci si dnes na brněnskou radnici přišli převzít šeky stipendijního programu Brno Ph.D. talent. Ocenění dostávají nejlepší doktorandi brněnských vysokých škol. Z patnácti letos odměněných jich hned devět studuje na Masarykově univerzitě. Na vědu se teď budou moct ještě víc soustředit. Zbývající tři roky studia bude každý z nich dostávat finanční podporu sto tisíc korun ročně.

Hodiny práce v laboratořích a náročné studium, které většinou nejde vymezit standardní pracovní dobou osm a půl hodiny. Taková je každodenní realita života doktorských studentů a studentek, jejichž vrstevníci dostávají v normální práci běžnou mzdu. Oni se přitom musí spokojit v základu se stipendiem, které mívá výši pět až osm tisíc korun.

Právě tuto situaci se pokouší program Brno Ph.D. talent narovnat. Peníze, které budou ocenění studenti pravidelně až do konce doktorátu dostávat, by jim měly umožnit soustředit se jen na vědeckou práci a nabírání nových zkušeností. „Všechno, co se dělá pro mladé lidi je skvělé, ale u vědy to platí mnohonásobně. Věda je živena mladými talenty, bez nich nemá šanci,“ podotkl k důležitosti takového ocenění Petr Dvořák, prorektor pro výzkum Masarykovy univerzity.

Doktorandka Michaela Galoczová působí v Regionálním centru aplikované molekulární onkologie v Masarykově onkologickém ústavu.

Stipendia uděluje už od roku 2009 Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu. Za dobu existence programu podpořilo 87 studentů částkou blížící se 30 milionům korun. „Město Brno vědu a výzkum dlouhodobě podporuje. Každý rok se snažíme vyčlenit více peněz, jelikož se ukazuje, že takto financované prostředky pomáhají zvyšovat konkurenceschopnost města v mezinárodním měřítku. Navíc tito talentovaní vědci zvyšují kvalitu výzkumu a vývoje v Brně a lákají sem další zahraniční vědce,“ řekl brněnský primátor Petr Vokřál.

Náročným výběrovým řízením, které je zakončené pohovory před odbornou komisí, letos prošel jen každý sedmý student, který se o podporu ucházel. Jednotliví ocenění z Masarykovy univerzity se zabývají například výzkumem účinku sinicových toxinů na lidská játra, kmenovými buňkami nebo rakovinou prsu.

Seznam oceněných doktorandů MU
Michal Benovics, Ústav botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty MU
Helena Covelo Molares, Centrum strukturní biologie Ceitec MU
Matěj Fekete, Ústav fyzikální elektroniky Přírodovědecké fakulty MU
Petr Fojtík, Biologický ústav Lékařské fakulty MU
Michaela Galoczová, Regionální centrum aplikované molekulární onkologie, Masarykův onkologický ústav
Miroslav Michlíček, Ústav fyzikální elektroniky Přírodovědecké fakulty MU
Václav Němec, Ústav chemie Přírodovědecké fakulty MU
Jan Raška, Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí Přírodovědecké fakulty MU
Amel Yamoune, Mendelovo centrum genomiky a proteomiky Ceitec MU

Hlavní novinky