Přejít na hlavní obsah

Ceitec získal miliony na spolupráci s evropskými špičkami

Projekt umožní zejména doktorandům získat mentory z prestižních zahraničních institucí.

Zkoumání příčin různých onemocnění, vývoj léčiv a lékařské diagnostiky nebo výzkum nových nanomateriálů pro biosenzory. To jsou oblasti, kam v dalších letech napnou své síly výzkumné týmy z institutu Ceitec MU. Díky spolupráci s excelentními partnery se chtějí co nejrychleji dostat na evropskou špičku v daných oblastech výzkumu.

Jejich cíle nyní podpořila téměř 47 miliony korun Evropská unie z nově vytvořeného programu Twinning. „Jde o program zaměřený na šíření excelence formou spolupráce se špičkovými institucemi, který povede jak ke zvýšení kvality výzkumu, tak k většímu zapojení do evropských konsorcií. V historicky první výzvě jsme získali hned tři z pěti projektů podpořených v rámci České republiky,“ uvedla vedoucí grantového oddělení Ceitecu MU Zlatuše Novotná.

Projekt Bison koordinovaný Jaroslavem Kočou se zaměří na posílení programu strukturní biologie směrem k buněčné a chemické biologii. Spolupráce by měla přinést další prohloubení expertízy pracoviště s dopadem na výzkum nové generace antibakteriálních a antivirových léčiv či vývoj diagnostických metod. Zlepšit by se měla také aplikace moderních nanobiotechnologií při konstrukci přesných aparatur pro detekci velmi malých množství různých látek.

Molekulární genetice se budou věnovat odborníci zapojení do projektu Medgenet a zaměří se hlavně na lékařskou genomiku a epigenomiku, což jsou odvětví zabývající se analýzou DNA a RNA a jejich vztahu k závažným onemocněním, převážně nádorovým. „Zaměříme se na vývoj nových nástrojů pro analýzu genomu a také na bioinformatické zpracování získaných dat,“ uvedla koordinátorka projektu Šárka Pospíšilová.

Poslední projekt Twinfusyon vedený Josefem Humlíčkem se zaměří na výzkum multifunkčních nanomateriálů pro biosenzory, jejichž uplatnění je hodně široké. Monitoring pomocí těchto materiálů se dá využít v potravinářství, medicíně, bezpečnosti či při sledování stavu životního prostředí.

Výzkumníci budou spolupracovat s experty z Anglie, Rakouska, Německa, Řecka, Francie, Itálie a Švédska, a to především formou školení, stáží, konferencí či mentoringu.

„Díky těmto projektům se otevírají velké možnosti doktorandům. Ceitec nabízí mladým vědcům z relevantních oborů MU účast na přednáškách expertů z partnerských institucí, workshopech i kurzech například na Univerzitě ve Vídni. Bude možné vyjet na stáž do zahraničí nebo získat mentora,“ zdůraznila Novotná s tím, že bližší informace najdou zájemci na stránkách výše zmíněných projektů.

Hlavní novinky