Přejít na hlavní obsah

Vědci chtějí pomoci Parkinsonikům a lidem s kognitivní poruchou

Experti z Ceitecu Masarykovy univerzity proto hledají dobrovolníky všech věkových skupin.

Mluví příliš potichu, monotónně a okolí jim nerozumí. I to je jedna z vážných potíží, kterou trpí lidé s Parkinsonovou chorobou. Zda se dá tento projev onemocnění zmírnit pomocí neinvazivní stimulace mozku, zjišťují odborníci z výzkumné skupiny Aplikované neurovědy, která působí v Ceitecu Masarykovy univerzity. Výzkum probíhá ve spolupráci s kolegy z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně, kteří provádějí akustickou analýzu z řečové nahrávky. Ve druhém výzkumu pak vědci z Ceitecu sledují, zda je možné zmírnit projevy mírné kognitivní poruchy, pro obě studie potřebují dobrovolníky.

Pro studii zabývající se Parkinsonovou chorobou hledají lidi starší 60 let, kteří jsou už s touto diagnózou sledováni lékařem. Vědci u nich chtějí ověřit, zda se jim díky stimulaci mozkové kůry může zlepšit řeč. Výzkumníci se zaměří na oblasti mozku odpovědné za mluvidla a také za zpětnou vazbu řeči. „Člověk kontroluje svůj projev, především hlasitost, podle toho, jak se slyší. Díky narušené zpětné vazbě mají lidé s Parkinsonovou nemocí často pocit, že mluví normálně, byť tomu tak doopravdy není. Proto budeme stimulovat i tuto oblast mozku,“ uvedla vedoucí výzkumné skupiny Irena Rektorová.

Stimulace magnetickým polem je bezbolestná a účinná zhruba do hloubky dvou centimetrů. „Žádná oblast mozku však nefunguje samostatně, ale je propojena s dalšími oblastmi v rámci mozkových sítí. Je prokázáno, že stimulací jedné oblasti můžeme ovlivnit i vzdálené oblasti, a krátkodobě tak změnit funkci mozku,“ zdůraznila profesorka Rektorová.

Do souběžného výzkumu, který se zaměří na možnosti ovlivnit kognitivní funkce, a pomoci tak mimo jiné oddálit nebo zmírnit projevy Alzheimerovy nemoci, hledají různé skupiny lidí. „Potřebujeme mladé lidi, zdravé seniory i seniory s diagnostikovanou mírnou kognitivní poruchou, tedy prokázanou poruchou paměti, která je výrazně neomezuje v pracovních a sociálních aktivitách,“ uvedla profesorka Rektorová.

„Naším cílem je zjistit, zda a kterou oblast mozku můžeme stimulovat a tím potenciálně zlepšit kognitivní funkce právě u lidí s mírnou kognitivní poruchou. Přes 80 procent z nich totiž dospěje do stádia Alzheimerovy demence, ale neexistuje pro ně žádná terapie, která by plný rozvoj příznaků této nemoci oddálila,“ dodala Rektorová.

Dobrovolníci v obou studiích, které jsou financovány Agenturou pro zdravotnický výzkum ČR, absolvují šest sezení po hodině a půl. Členové výzkumného týmu jim provedou vyšetření paměti a jiných kognitivních funkcí a lidé také získají CD disk se snímky svého mozku. Zájemci se mohu hlásit na telefonním čísle 549 49 7643 nebo mailem na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Hlavní novinky