Přejít na hlavní obsah

Zkoumá buňky, ale jeho jméno nese nový druh moravského pavouka

Vítězslav Bryja je normálně molekulární biolog. Ve volném čase se ale věnuje arachnologii.

Snovačka moravská - latinsky Enoplognatha bryjai.

Celé dny se věnuje Vítězslav Bryja z Přírodovědecké fakulty MU zkoumání toho, jak spolu komunikují buňky. Molekulární biolog už přispěl k lepší diagnóze a hledání potenciálních léků například na chronickou lymfocytární leukémii. Přesto se do vědeckého světa doslova zapsal i ve zcela jiné oblasti – arachnologii. Jeho jméno totiž nese nový pavouk z jižní Moravy - snovačka moravská - latinsky Enoplognatha bryjai.

Žije v oblasti lednických jezer a za své objevení vděčí právě Bryjovi. „Pavouci mě vždycky hodně zajímali a ještě jako doktorský student jsem často jezdíval na výpravy, kde jsme je hledali a studovali. Zhruba před deseti lety jsem našel druh, který jsme nebyli schopní určit. Později se potvrdilo, že je pro vědu neznámý,“ popsal svůj přínos vědě o pavoukovcích biolog.

Snovačka Bryjova je dosud známa pouze z oblasti lednických rybníků. Od svých příbuzných se liší tvarem kopulačních orgánů a nápadně ozubenými klepítky.

Přestože pavouka objevil, zásluhy o podrobnější popis tohoto druhu si připsali jiní. „Myslel jsem si, že to zvládnu sám, ale postupně jsem zjistil, že nemám čas. Předal jsem to tedy kolegovi Milanovi Řezáčovi z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni, který se svými studenty sesbíral další jedince a údaje o jejich životě,“ uvedl Bryja a s úsměvem dodal, že arachnologie mu zůstala jako koníček.

Vítězslav Bryja

Mezi amatérskými arachnology se ale rozhodně neztratí. Doma má velkou sbírku především českých a moravských pavouků. „Je to asi šest set druhů, a když jsem dodával informace do Katalogu pavouků České republiky, napočítal jsem asi padesát tisíc kusů,“ poznamenal Bryja.

Rozsáhlá sbírka členovců se však pár let nerozrůstala. Množství práce a péče o sedmičlennou rodinu mu na čas omezila možnosti vyrážet na lov pavouků. „Letos jsem ale byl na dvou expedicích. U Lednice hledat „svého“ pavouka a podruhé i s celou rodinou a lidmi z České arachnologické společnosti v Beskydech,“ dodal s úsměvem.

Hlavní novinky