Přejít na hlavní obsah

Nový přístroj odhalí metanol v krvi do pěti minut

Přenosný přístroj vyvinuli odborníci z Ceitecu Masarykovy univerzity.

Přístroj vyvinutý týmem Petra Kubáně pracuje na principu reakce metanolu nebo kyseliny mravenčí s reakčním činidlem, při níž se měří změna optických vlastností činidla.

Před pěti lety vypukla v Česku metanolová aféra a o život kvůli otravě přišel první člověk. Postupně následovalo další 47. Často byl problém v tom vůbec zjistit, že u někoho otrava vypukne. Při dalším podobném problému by ale příště už vše mohlo probíhat jinak.

Vědci z Ceitecu Masarykovy univerzity získali užitný vzor na přenosný přístroj, který otravu metanolem odhalí do několika minut. Vyvinuli ho ve spolupráci se společností WATREX Praha, s.r.o. během tří let. Zda se bude přístroj vyrábět, nyní závisí na poptávce.

Vedoucí týmu Petr Kubáň se o diagnostiku metanolu a především kyseliny mravenčí, která v těle vzniká jeho rozkladem, začal zajímat už v roce 2012, kdy metanolová aféra vypukla. Ve spolupráci s lékaři z nemocnice v Havířově vyvinul novou a především rychlou metodu na stanovení kyseliny mravenčí v krevním séru za pomoci kapilární elektroforézy.

„Tato metoda je ale složitá a vyžaduje specializovaný přístroj a vyškolený personál. Proto jsme si v roce 2013 podali žádost o grant u Technologické agentury ČR na vývoj přenosného přístroje, který se dá použít i v terénu a bez speciálních znalostí. Náš prototyp umí stanovit nejen hodnoty kyseliny mravenčí, ale také metanolu,“ uvedl Kubáň, který působí na Přírodovědecké fakultě MU a také v institutu Ceitec MU.

Přístroj pracuje na principu reakce metanolu nebo kyseliny mravenčí s reakčním činidlem, při níž se měří změna optických vlastností činidla. „Do přístroje se vloží vzorek krevní plazmy pacienta a během pěti minut se ukáže výsledek. Jednak se na displeji objeví hodnota odpovídající koncentraci naměřených látek a zároveň se rozsvítí indikační diody. Zelená znamená, že je vše v pořádku a oranžová či červená pak signalizují otravu,“ přiblížil fungování přenosného zařízení, které váží zhruba jeden kilogram. Se zápisem užitného vzoru přístroje pak pomohlo Centrum pro transfer technologií MU.

Otrava metanolem není v první fázi pro člověka rozpoznatelná, příznaky se projeví až po čase, kdy se závadný alkohol přeměňuje na nebezpečné látky, zejména pak kyselinu mravenčí. Ta se u zdravých lidí vyskytuje v koncentraci do 0,4 milimolu (mM). Pokud překročí hodnotu asi čtyř až pěti mM, jde o závažnou otravu. Při těžké otravě se objevují poruchy vědomí a zraku, hrozí slepota i smrt.

Při metanolové aféře, která v Česku vypukla v roce 2012, zemřelo 48 lidí a další desítky mají dodnes poškozené zdraví.

Hlavní novinky